20/02/2024
Athens Crips 10 20 13 10 - 53 -
Thunder 15 7 27 16 - 65 -

Είναι η χρονιά της Thunder!

Άλλο είναι παιχνίδι που φάνηκε σοβαρή και πειθαρχημενη η Thunder, με τους φιλοξενούμενους να ξεπερνούν το εμπόδιο των Athens Crips κσι να κερδίζουν με σκορ 53-65 στο ΣΕΦ.

Τί και αν το παιχνίδι ήταν κρίσιμο για τις δύο ομάδες; Πάνω κάτω η αναμέτρηση από το ξεκίνημα και ένας ρυθμός που ευνόησε καθαρά τη Thunder και τους Ζαΐμη και Γεωργίου, οι οποίοι βρήκαν χώρους και ευκαιρία να σκοράρουν! Ο Κουρκουλής ήταν πιο επιθετικός από το συνηθισμένο, οι Crips πόνταραν σε αυτό και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-15 για Thunder! Ο Πέτρος Αργυρούλης μπήκε και ήταν αναμενόμενο οι Crips να βασιστούν πάνω του, αυτός δικαίωσε τις προσδοκίες των συμπαικτών του και το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με σκορ 30-22.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν! Ο Ζαράνης είδε και... αποφάσισε να επέμβει, ο Κλήμος μπήκε σε... Κλήμος mode και το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι, με τον Λεκάκη από την άλλη να απαντά, μέχρι ο Τζούρτος απαντήσει με τη σειρά του με 2 τρίποντα και υπογράψει το 43-49 τρίτης περιόδου! Η συνέχεια μέχρι το τέλος του παιχνίδι ήταν όπως και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Crips να κάνουν μια τελευταία προσπάθεια για να επιστρέψουν αλλά να αδυνατούν, καθώς η Thunder ήταν καλύτερη και έφτασε στη νίκη με σκορ 53-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κλήμος με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, ένα κόψιμο. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πέτρος Αργυρούλης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/38 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 10/16 βολές, 46 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/46 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 6/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 6 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Αργυρούλης 19, Κουρκουλής 5, Κυρανάκης, Λεκάκης 10, Λόντος 3, Παπαδόπουλος, Σμυρλής 16.

Thunder (Ζαράνης): Αγγελόπουλος, Γεωργίου 10, Ζαΐμης 8, Ζαράνης 8, Ζωγράφος 5, Κλήμος 20, Κούρτης 4, Μαστορίδης 1, Τζούρτος 9.

Τί μας άρεσε: Οι πολλές όμορφες φάσεις στον αγώνα!