Golden Boys 17 17 22 13 - 69 -
LazerWolves 14 20 18 5 - 57 -

"Χτύπησαν" στο τέλος οι Golden Boys!

Δύο έκαναν τις νίκες τους στο Summer League οι Golden Boys καθώς επικράτησαν των LazersWolves στο Athens Sports Hall.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους Golden Boys να προηγούνται στο δεκάλεπτο με 17-14 χάρη στα καλάθια των Δαπόλα, Μπυνιχάκη και Ποντικού. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν κυρίως από την περιφέρεια με τους Μοσχάκη, Παναγιωτόπουλο και Παπαθωμά και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στους γηπεδούχους και να παίρνουν μάλιστα το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, με τον Παναγιωτόπουλο να σκοράρει ακατάπαυστα πίσω από την γραμμή των 6.75. Οι έμπειροι Golden Boys έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά με τους Β. Χαχάμη, Κούγια και Μπυνιχάκη και ισοφάρισαν σε 34-34 στο φινάλε του.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και είδαν στο πρόσωπο του Αντωνακόπουλου μια επιπλέον λύση στην επίθεση, ενώ οι Παναγιωτόπουλος και Παπαθωμάς σκόραραν όταν η ομάδα τους είχε ανάγκη. Οι "γκρι" παρόλα αυτά κατάφεραν να προηγηθούν με 56-52 χάρη στα καλάθια των Μπυνιχάκη, Ποντικού, Λαλιώτη και Α. Χαχάμη και να μπουν σε θέση οδηγού στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκαν με τους Ποντικό και Μπυνιχάκη τα σημάδια κόπωσης που παρουσίασε ο αντίπαλος και με επιμέρους σκορ 13-5 έφτασαν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 69-57 στη νίκη. Για 30' η ομάδα του Αντωνακόπουλου ήταν άκρως ανταγωνιστική και άφησε θετικές εντυπώσεις εν όψει συνέχειας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπυνιχάκης με 19 πόντους (8/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 27/47 δίποντα, 1/12 τρίποντα και 12/22 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/29 δίποντα, 11/37 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Golden Boys (Α. Χαχάμης): Δαπόλας 4, Κούγιας 2, Λαλιώτης 6, Μπάστας 2, Νικολιδάκης 4, Ποντικός 17 (1), Σκλαβενίτης 1, Α. Χαχάμης 3, Β. Χαχάμης 11, Μπυνιχάκης 19

LazersWolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 8 (2), Μεϊκόπουλος 1, Μοσχάκης 9 (1), Παναγιωτόπουλος 21 (4), Παπαθωμάς 15 (3), Τύρος, Χαντζάρας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν οι φιλοξενούμενοι για 30' και η διαχείριση των νικητών στο τέταρτο δεκάλεπτο.