14/12/2023
Blastiakos 12 20 18 13 - 63 -
Ιπ-πότες 10 12 13 17 - 52 -

Χτίζει νέο σερί ο Blastiakos!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Basketaki Arena ο Blastiakos επικράτησε εύκολα των Ιπποτών με 63-52 για την 10η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Evolution League.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων, με τον Blastiako να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικός, έχοντας τον Σωτηρίου από νωρίς διψήφιο και με τους Ιππότες να μην επιτρέπουν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις από τους Ντούκα (4π.), Σιαπάνη (4π.) και Νταλαμπίρα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Blastiakos βρήκε ρυθμό και, με πρωταγωνιστή τον σχεδόν άχαστο πίσω από τα 6,75μ. Τυροπώλη (12π.), έχτισε διψήφια διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Σιαπάνης (7π.) - Χονδροματίδης (4π.) κράτησε στο ματς του Ιππότες, σε ένα διάστημα που η άμυνα ζώνης της ομάδας πληγώθηκε από πολλά περιφερειακά σουτ. Σκορ ημιχρόνου, 32-22.

Μετά την ανάπαυλα η είσοδος του Παντελάκη (5π.) έδωσε ένα σημείο αναφοράς κοντά στον καλάθι για τον Blastiako που συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση, με τους Τυροπώλη (7π.), Τροχαλιά (3π.) και Σωτηρίου (3π.) να τραβούν το κουπί της επίθεσης. Την ίδια ώρα οι Ιππότες προσπαθούσαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, με τους Γκουντόπουλο (4π.), Μπαρδούση (4π.), Χονδροματίδη (3π.) και Κεκεμπάνο (2π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν αισθητά και το παιχνίδι θύμισε φιλική αναμέτρηση. Ο Γεροντάκης (7π.) βρήκε το χέρι του πίσω από τα 6,75μ, ο Blastiakos επικράτησε χωρίς κανένα άγχος, ενώ οι Ιππότες επικράτησαν στο επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου, χάρη στους Σιαπάνη (7π.), Ντούκα (6π.) και Χονδροματίδη (4π.).

Στο τέλος του αγώνα, ο Blastiakos είχε 7/33 δίποντα, 14/42 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψε 59 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 5 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Ιππότες είχαν 22/71 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παντελάκης με 9 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα, ½ τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σιαπάνης με 18 πόντους και double-double, έχοντας 7/15 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολή. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 μπλοκ.

Blastiakos (Παντελάκης) : Αβαγκιάν, Γεροντάκης 8 (2), Παντελάκης 9 (1), Σωτηρίου 18 (3), Τροχαλιάς 8 (2), Τυροπώλης 20 (6).

Ιππότες (Νταλαμπίρας) : Γκουντόπουλος 4, Κεκεμπάνος 3, Μπαρδούσης 4, Νταλαμπίρας 2, Ντούκας 10, Σιαπάνης 18 (1), Χονδροματίδης 11.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.