02/12/2023
Ερυθρός Σταυρός 25 13 18 21 - 77 -
Drunk Kings 12 13 12 18 - 55 -

Χτίζει νέο σερί ο εντυπωσιακός Ερυθρός Σταυρός !

Έχοντας πολλά βασικά γρανάζια του σε καλή βραδιά, ο Ερυθρός Σταυρός επικράτησε εύκολα των Drunk Kings με 77-55 και συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στον τέταρτο όμιλο της Development League.

Με τον Κουτουζή (9π.) να παίζει ρολόι πίσω από τα 6,75μ, τον Μανίκα (8π.) να σκοράρει όπως θέλει, αλλά και με πολύτιμες βοήθειες από τους Παπαδόπουλο (4π.) και Αλ. Φάλαγγα (4π.), οι γηπεδούχοι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Με Κάζη (5π.), Κ. Θεοχάρη (3π.), Αλεβίζο (2π.) και Καμπράνη (2π.) απάντησαν οι Kings που αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 25-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-13 και τους Kings να εμφανίζονται βελτιωμένοι, χάρη στους Κ. Θεοχάρη (7π.), Κάζη (4π.) και Α. Θεοχάρη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Κουτουζής (6π.) συνέχισε να οδηγεί επιθετικά τους γηπεδούχους που έκλεισαν το πρώτο μέρος όντες μπροστά με 13 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 38-25.

Μετά την ανάπαυλα ο Ερυθρός ξανά βρήκε τον καλό του εαυτό και παρά τον τραυματισμό του Κουτουζή, ανέβασε σημαντικά τον δείκτη της διαφοράς με πρωταγωνιστές τους Μανίκα (8π.) και Ceka (5π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Kings σε αυτό το διάστημα, παρά την αξιόλογη προσπάθεια του Κ. Θεοχάρη (6π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 55-37.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Το επιμέρους σκορ έγραψε 21-18 υπέρ των νικητών, οι οποίοι σκόραραν με 8 διαφορετικούς παίκτες ! Με επιθετικό κρεσέντο του Κάζη (10π.) απάντησαν οι Kings που γνώρισαν την έκτη τους φετινή ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, ο Ερυθρός Σταυρός είχε 22/43 δίποντα, 10/24 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 11 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Drunk Kings είχαν 17/45 δίποντα, 3/28 τρίποντα και 12/22 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Μανίκας με 18 πόντους, έχοντας 9/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Θεοχάρης με 12 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα και ¼ βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής) : Ceka 5 (1), Ασημομύτης 2, Κεραμιδάς Ι. 4, Κεραμιδάς Γ. 3 (1), Κολοβός 2, Κουτουζής 15 (4), Κυριακόπουλος 7 (1), Μανίκας 18, Παπαδόπουλος 6, Φάλαγγας Α. 6 (2), Φάλαγγας Α. 9 (1).

Drunk Kings (Αλεβίζος) : Αλεβίζος 8, Θεοχάρης Κ. 12 (1), Θεοχάρης Α. 12 (1), Κάζης 21 (1), Καμπράνης 2, Σιαμέτης.

Τι μας άρεσε : Ο πλουραλισμός του Ερυθρού.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Κουτουζή.