14/10/2023
Peristeri Wardogs 2 6 13 9 - 30 -
Kolosos Dunk n' Donuts 10 19 6 14 - 49 -

Χτίζει σερί η αρμάδα του Ζαμπούρα !

Την δεύτερη διαδοχική του νίκη πέτυχε βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου ο Kolosos Dunk n’ Donuts, επικρατώντας εύκολα επί των ουραγών Peristeri Wardogs με 30-49 για το πρωτάθλημα της Development.

Σαφώς πιο αποτελεσματικοί ήταν από το ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι, βρίσκοντας στήριγμα στους Παναγιώτου (4π.), Ζαμπούρα (2π.), Ρούσση (2π.) και Ταραντίλη (2π.). Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο οι Wardogs που βρέθηκαν σε δύσκολη θέση από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 2-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Wardogs βελτιώθηκαν, όμως τα καλάθια των Σοφού (2π.), Θ. Καρακατσάνη (2π.) και Σπυρέλη (2π.) δεν αποδείχθηκαν αρκετά για να μειωθεί διαφορά. Ο Kolosos σκόραρε με εκπληκτική πολυφωνία και 7 διαφορετικούς σκόρερ, κλείνοντας το ημίχρονο στο +21. Σκορ ημιχρόνου, 8-29.

Μετά την ανάπαυλα οι Wardogs βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με πρωταγωνιστές τους Σπυρέλη (6π.), Νικολαρόπουλο (5π.) και Θ. Καρακατσάνη (3π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Kolosos διένυσε το λιγότερο παραγωγικό του διάστημα στο παιχνίδι, όμως παρέμεινε σε θέση οδηγού με διαφορά ασφαλείας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 21-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζαμπούρα βρήκε ξανά το καλό της πρόσωπο και δεν άφησε νέα περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, σφραγίζοντας οριστικά τη δεύτερη φετινή νίκη. Οι Wardogs, λοιπόν, δεν κατάφεραν να εγκαινιάσουν με νίκη τις νέες τους εμφανίσεις και επικεντρώνονται πλέον στο επόμενο ματς με μοναδικό στόχο την πρώτη τους φετινή νίκη !

Στο τέλος του αγώνα, οι Peristeri Wardοgs είχαν 7/33 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 18 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχε 20/37 δίποντα, ¼ τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ταραντίλης με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Σπυρέλης με 8 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και ½ βολές. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Peristeri Wardogs (Σοφός) : Βακολέτος. Καρακατσάνης Θ. 7, Καρακατσάνης Κ. 3 (1), Καρκατσούλης, Καρλής 1, Νικολαρόπουλος 5 (1), Παπαδιώτης 5 (1), Σοφός 4, Σπυρέλης 8 (1), Συνιόρογλου 2.

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας) : Ζαμπούρας 4, Καραμήτσος 2, Μπατσίκας 10, Παναγιώτου 13 (1), Ρούσσης 6, Στάμου Σ. 4, Στάμου Β. 4, Ταραντίλης 6.

Τι μας άρεσε : Η πολυφωνία των νικητών.