01/03/2024
Manchester United BC 20 15 15 20 - 70 -
Πανικός BC 4 4 12 11 - 31 -

Χτίζουν σερί λίγο πριν τα playoffs οι Manchester United!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανικό να παίζει γρήγορα, αλλά να μη μπορεί να βρει πολλούς πόντους. Η ατομική κυρίως άμυνα των -  τεχνικά - γηπεδούχων ήταν αρκετή για να τους οδηγήσει στο να κλέψουν τη μπάλα πολλές φορές και να βρουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε και δεν κυνήγησε τρίποντα (20-4).

Με παρόμοιο τρόπο εκτυλίχθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο. Η πληθωρική άμυνα των πορτοκαλί δεν έδωσε πολλά περιθώρια στους περιφερειακούς του Πανικού να οργανώσουν το παιχνίδι που ήθελαν, και η διαφορά ανέβηκε και άλλο, καθώς οι Manchester United άντλησαν περίσσια αποθέματα ενέργειας από το αμυντικό τους παιχνίδι (15-4).

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν το καλύτερο χρονικό διάστημα για τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι. Κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους τους στους 13 πόντους όσον αφορά το δικό τους ενεργητικό, παρά την ενέργεια που εξακολούθησαν να βγάζουν εντός των τεσσάρων γραμμών, ενώ παράλληλα, κυρίως με ομαδικές - αλλά όχι μόνο - προσπάθειες έκλεισαν την ψαλίδα της διαφοράς μερικώς, εκμεταλλευόμενοι - μεταξύ άλλων - την αστοχία σε κάποια τρίποντα που αποφάσισαν να επιχειρήσουν οι αντίπαλοί τους (15-12).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, διεξήχθη με παρόμοιο τρόπο με το δεύτερο, αν και ο Πανικός κατάφερε να βάλει σχεδόν τριπλάσιους πόντους από αυτό, έχοντας πλέον αποκρυπτογραφήσει παιρετέρω την - ακόμα πιεστική - συλλογική και ατομική άμυνα των αντιπάλων τους. Η ενέργεια και η ομαδικότητα των γηπεδούχων δεν σταμάτησε ούτε με την μεγάλη διαφορά η οποία είχε εγκαθιδρυθεί (χαρακτηριστική κίνηση αυτών η κλήση time out για να έρθει ο Μουσταφά Σανγκαρέ στο γήπεδο και να αγωνιστεί τα τελευταία λεπτά), και έτσι και το σκορ της τελευταίας περιόδου έληξε υπέρ τους (20-11).

Ο Απόστολος Καλαμάρας απέσπασε τον τίτλο του Betsson Greece MVP, καθώς σε 27 αγωνιστικά λεπτά πέτυχε 21 πόντους, 10 ριμπάουντ (6 επιθετικά), 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 block (30EFF)

Manchester United BC: Sangare 3, Βαρδάκας 2, Καρακώστας Κωνσταντίνος 16, Σιαμήτρας 3, Στεάι 11, Χριστοφίδης 14

Ο διακριθείς εκ των παικτών του Πανικού, ήταν ο Δημήτριος Ανθομελίδης. Ο ψηλός των πράσινων, σε 26 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 9 πόντους, 15 ριμπάουντ (7 επιθετικά), 1 κλέψιμο, 1 block και 2 λάθη (18EFF)

Πανικός BC: Αντωνάκης 10, Τσάτσας 4, Τσελεκίδης Ιωάννης 4, Τσελεκίδης Δημήτριος 4, Ψοφογιώργος 4