17/12/2022
Old Firm BC 7 7 10 16 - 40 -
Chicago Hulks 10 16 8 11 - 45 -

Χτίζουν σερί οι Chicago Hulks !

Βράδυ Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Old Firm υποδέχθηκε τους Chicago Hulks για την 12η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα των αδερφών Τιγγινάγκα πήρε πολύτιμη νίκη με 40-45 και φαίνεται ικανή να χτίσει σερί για να ξεφύγει από τις επικίνδυνες θέσεις. Η ομάδα του coach Ζαραφωνίτη, από την άλλη, βρέθηκε πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό, πλήρωσε την εμμονή στο περιφερειακό σουτ (6/42 τρίποντα) και υποχώρησε στο 6-6. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν οι Hulks στο ξεκίνημα, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο χωρίς υψηλή παραγωγικότητα εκατέρωθεν. Τσαρτσής (4π.), Σαβίτσκι (2π.), Παρσόπουλος (2π.) και Νικολάου (2π.) πέτυχαν τους πρώτους πόντους για το Σικάγο, ενώ η Old Firm απάντησε με Καλαμπάκο (5π.) και Κανελλόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Hulks ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Αλ. Τιγγινάγκα (5π.) και Σιαχάμη (5π.) έχτισαν διψήφια διαφορά. Μόλις 7 πόντους σκόραραν και πάλι οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν στο -12 οδεύοντας προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 14-26.

Στην επανάληψη η Old Firm επιχείρησε να επιστρέψει, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από τους Κανελλόπουλο (3π.), Καλαμπάκο (2π.), Κούτσικο (2π.) και Μακρή (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Hulks διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, αλλά διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα, χάρη στους Σιαχάμη (5π.) και Νικολάου (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 24-34.

Λίγο πριν το φινάλε και ενώ όλα έδειχναν ότι οι Chicago Hulks θα επικρατήσουν χωρίς δράματα, το επιθετικό κρεσέντο του Καλαμπάκου (14π.) έβαλε φωτιά στο ματς. Η Old Firm κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 4 πόντους, αλλά οι Hulks έπαιξαν έξυπνα με το ρολόι και απέφυγαν την αυτοκτονία.

Στο τέλος του αγώνα, η Old Firm είχε 7/34 δίποντα, 6/42 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Chicago Hulks είχαν 11/46 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 11/23 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βικέντιος Τσαρτσής με 7 πόντους, έχοντας 2/11 δίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στάθης Καλαμπάκος με 24 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Old Firm (Ζαραφωνίτης) : Ανδρεάδης, Βασιλείου 2, Καλαμπάκος 24 (4), Κανελλόπουλος 5 (1), Κούτσικος 2, Μακρής 2, Μουγκαράκης 2, Ντραγκότι 3 (1), Σανταμούρης.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας) : Βράνας, Μπαντουβάκης, Νικολάου 8, Παρσόπουλος 2, Σαβίτσκι 7 (1), Σιαχάμης 11 (2), Τιγγινάγκας Αλ. 8 (1), Τιγγινάγκας Ν. 2, Τσαρτσής 7.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.