21/01/2024
Couvaliers 11 5 20 14 - 50 -
Gunners 20 18 12 15 - 65 -

Χτίζουν σερί οι Gunners

Οι Gunners είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, επικράτησαν των Couvaliers με σκορ 50-65 και συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους.

Οι Couvaliers κατέβηκαν με αρκετές απουσίες στην αναμέτρηση και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα, καθώς στο επιθετικό κομμάτι δυσκολεύονταν αρκετά να σκοράρουν. Οι Gunners απ΄την αντίθετη πλευρά, βρήκαν ρυθμό από την αρχή, πήραν το προβάδισμα από νωρίς και με πρωταγωνιστές τους Ακουμιανάκη και Κογιώνη στην επίθεση έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 11-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι με άμυνα για σεμινάριο, δέχθηκαν μόλις πέντε πόντους στην περίοδο και με όμορφες συνεργασίες στην επίθεση, καθάρισαν το ματς από νωρίς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-38.

Στην τρίτη περίοδο οι Gunners έριξαν το τέμπο τους και όντας επηρεασμένοι από τη μεγάλη διαφορά τους έδωσε τη δυνατότητα  να ανοίξουν το ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο σε όλους τους παίκτες.Οι Couvaliers μείωσαν κάπως τη διαφορά, αλλά όχι σε σημείο να γίνουν απειλητικοί για τη νίκη. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-50.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε κάποια στιγμή μέχρι και στους οκτώ πόντους, όμως ο Ακουμιανάκης με προσωπικές ενέργειες καθάρισε το ματς για τους φιλοξενούμενους. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 50-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Ακουμιανάκης με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλειος Χριστοδούλου με 10.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/36 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 2/8 βολές, 35 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/40 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 10/22 βολές, 46 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 19 λάθη.

Couvaliers (Καζάνης): Αθανασόπουλος 7, Βγόντζος 9, Καζάνης 8, Μπινιάκου 8, Πολίτης 2, Σακελλαρίου, Σμέτης 6, Χριστοδούλου 10.

Gunners (Κογιώνης): Ακουμιανάκης 17, Ζούρος 1, Καλογιαννίδης 2, Κογιώνης 12, Κωστακιώτης 6, Λεβέντης 5, Πάνιας 6, Παπαδόπουλος 6, Πατσίκας 8, Ραυτόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων.