15/10/2022
Kasonic Beers 13 13 10 12 - 48 -
Gran Camaria 11 16 8 10 - 45 -

Χτίζουν σερί οι Kasonic Beers !

Μεσημέρι Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Kasonic Beers επικράτησαν των Gran Camaria για την τέταρτη αγωνιστική της Development League σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Betsson mvp ο Θοδωρής Κόκκαλης με 14 πόντους και 19 ριμπάουντ στην τρίτη διαδοχική νίκη της ομάδας του. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Οι Kasonic βρήκαν στήριγμα στους Γ. Ζυγούρη (4π.), Κόκκαλη (4π.), Ματακίδη (3π.) και Παπαδόπουλο (2π.), ενώ για τα Camaria κουπί στην επίθεση τράβηξαν οι Μαργέτης (5π. με 1 τρ.), Γουναρίδης (4π.) και Κουντούρης (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-11.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Με το δίδυμο Κόκκαλης (4π.) – Παπαδόπουλος (4π.) να ξεχωρίζει οι Kasonic Beers συνέχισαν να σκοράρουν με σχετική συνέπεια, αλλά απώλεσαν το υπέρ τους προβάδισμα. Εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γουναρίδης (7π.) που είχε ως άξιους συμπαραστάτες επιθετικά τους Καθάριο (3π.), Κουντούρη (3π.) και Πέργουλη (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 26-27.

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι και μετά την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στο επιθετικό σκέλος, χάρη στους Γ. Ζυγούρη (4π.) και Κόκκαλη (4π.), ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Γουναρίδης δημιουργούσε σταθερά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, προσθέτοντας ακόμη 7 πόντους στη συλλογή του. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-35.

Στο φινάλε οι Kasonic Beers φάνηκαν πιο ψύχραιμοι. Έχοντας καλές επιλογές επιθετικά και με μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γείρουν την πλάστιγγα προς την πλευρά τους, με τους Κόκκαλη (2π.) και Γ.Ζυγούρη (4π.) να βγαίνουν ξανά μπροστά στο κρίσιμο σημείο και τον Προσηλιακό (4π.) να φωνάζει «παρών» την κατάλληλη στιγμή. Τα Camaria, πάλεψαν με Γουναρίδη (3π.), Κουλούρη (3π.), Καθάριο (2π.) και Παπάζογλου, όμως έχασαν πολλές κρίσιμες βολές και μοιραία ηττήθηκαν.

Στο τέλος του αγώνα, οι Kasonic Beers είχαν 16/37 δίποντα, 2/24 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Gran Camaria είχαν 15/41 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 3/20 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Κόκκαλης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 4/6 δίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, ενώ είχε 4 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Γουναρίδης με 20 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Kasonic Beers (Ζυγούρης) : Γεωργακλής, Γκόνης 2 (6ρ.), Ζυγούρης Γ. 14 (9ρ.), Ζυγούρης Β., Ζυγούρης Μ., Καρακωνσταντής 2, Κόκκαλης 14 (19ρ.), Ματακίδης 6 (1), Μάκκας, Παπαδόπουλος 6 (6ρ.), Προσηλιακός 4 (1).

Gran Camaria (Αθανασίου) : Αθανασίου, Γουναρίδης 20 (2), Καθάριος 7 (9ρ.), Κουλούρης 3 (6ρ.), Κουντούρης 5, Λαγουρός, Μαργέτης 5 (1), Παπάζογλου 2 (5ρ.), Πέργουλης 3, Σακελλαρίου.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Μαργέτη. Περαστικά Γιάννη !