30/01/2024
Σοποτό B.C. 16 12 7 15 - 50 -
Phoenix Bums 17 15 16 17 - 65 -

Χτίζουν σερί οι Phoenix Bums!

Το παιχνίδι ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα για τις δύο ομάδες με το 4-8 να είναι το σκορ του  παιχνιδιού για αρκετή ώρα. Στη συνέχεια το Σοποτό με ένα 8–0 σερί πήρε κεφάλι στο σκορ. Οι Bums όμως, αντέδρασαν και με δικό τους σερί προηγήθηκαν 16-17 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με 7-0 σερί προσπάθησαν να χτίσουν διαφορά. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, και με τον Γκόλια να  αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες το Σοποτό επέστρεψε. Οι δύο ομάδες, με καλές άμυνες, συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με το 28 – 32 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, καμία από τις 2 ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με το σκορ να είναι 30-34 5:50 πριν από τη λήξη του.Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου όμως, οι Phoenix Bums με επιθετικό ξέσπασμα  προηγήθηκαν με 15 πόντους(30-45) 1:45 πριν το τέλος με το 35-48 να είναι το σκορ με το οποίο πήγαν οι 2 ομάδες στους πάγκους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το Σοποτό προσπάθησε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ με τον Γκόλια σε πρώτη φάση και τον Ψαλιδόπουλο  σε δεύτερη που πέτυχε 2 τρίποντα στο διάστημα αυτό.Οι Bums όμως δεν πτοήθηκαν, και με όπλο την καλή τους άμυνα, συντήρησαν την υπέρ τους διαφορά με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με το 50-65 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ζερντίτσκι με 20 πόντους,1 ριμπάουντ,1 ασίστ,1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.Πολυτιμότερος για το Σοποτό ήταν ο Σοφιανόπουλος με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το Σοποτό τελείωσε το παιχνίδι με 10/27 δίποντα,8/29 τρίποντα,6/9 βολές,32 ριμπάουντ,11 ασίστ,7 κλεψίματα και 19 λάθη.Οι Phoenix Bums ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 20/37 δίποντα,6/19 τρίποντα,7/11 βολές,32 ριμπάουντ,17 ασίστ,9 κλεψίματα και 10 λάθη.

Σοποτό(Λιάκος):Αγγελογιαννοπουλος 8,Γκόλιας 9,Καρατζάς 4,Κουτσουρής,Λουρίδας 2,Σοφιανόπουλος 11,Χουλιάρας,Ψαλιδόπουλος 16

Phoenix Bums(Κοβάτσος):Δεδούσης,Ζερντίτσκι 20,Κοβάτσος 4,Μοσκόφογλου 9,Πανδής 5,Παπαντωνίου 7,Τουμπακάρης,Φρέρης 8,Χαριτόπουλος 12

Τι μας άρεσε:Ο γρήγορος ρυθμός που είχε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκειά του.