28/10/2023
All Blacks 6 13 6 13 4 42 -
Undrafted 7 16 5 10 5 43 -

Χτίζουν σερί οι Undrafted!

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Undrafted στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισαν στην παράταση την πεντάδα των All Blacks με 42-43 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Undrafted να προηγούνται με 6-7, χάρη σε 4 πόντους του Φιλίππου Κόντου και τρίποντο του Κουλούρη. Ο Τσαλουκίδης, ο Τσαμαλής και ο Χερβατίδης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό, με τους All Blacks να κάνουν το 8-15, 17-15 μέσα σε τρία λεπτά, 5:00 για την ανάπαυλα, με τον Χερβατίδη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και με τρία τρίποντα του Κουλούρη και ένα του Θεοδωρόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 19-23!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με τους Undrafted να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 25-28, έπειτα από νέο τρίποντο του Κουλούρη και καλάθι του Φιλίππου Κόντου. Τους γηπεδούχους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Σαμαρτζής, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 25-28!

Με 4 πόντους του Πανταζή και 3 του Κουλούρη, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, αφού 6:00 για το τέλος βρέθηκαν στο +7, 28-35. Δεν τα παράτησαν, όμως, τόσο εύκολα οι All Blacks και με 6 πόντους του Τσαλουκίδη, τρίποντο του Σαμαρτζή και βολή του Τσαμαλή, 12" για το τέλος, έστειλαν το ματς στην παράταση, 38-38!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Undrafted είχαν περισσότερες δυνάμεις και με μεγάλο τρίποντο του Κουλούρη και βολές των Θεοδωρόπουλου - Παπαγεωργίου, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 42-43. Ο Σαμαρτζής με ένα τρίποντο και ο Τσαλουκίδης με 1/2 βολές βρήκαν στόχο για τους All Blacks στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/13 βολές, 13/45 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/13 βολές, 9/34 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος των All Blacks ο Σαμαρτζής με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/7 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Undrafted ο Κουλούρης με 21 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 1/2 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

All Blacks (Τσαλουκίδης): Σαμαρτζής 14 (3), Τσαλουκίδης 11, Χερβατίδης 11 (1), Σπυρόπουλος, Τσαμαλής 6

Undrafted (Κόντος Φ.): Κουλούρης 21 (6), Θεοδωρόπουλος 6 (1), Κόντος Φ. 9, Κόντος Μ. 2, Πανταζής 2, Παπαγεωργίου 3, Ματεντζόγλου

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 45 λεπτά!