10/02/2022
Transporters 7 9 13 13 - 42 -
Δαλάι Κλάμα 13 17 13 12 - 55 -

Χτίζουν χαρακτήρα οι Δαλάι Κλάμα!

Ακόμη μια νίκη που τους διατηρεί στην δεύτερη θέση του δευτέρου ομίλου της Development League πήραν οι Δαλάι Κλάμα, καθώς για την εντέκατη αγωνιστική κέρδισαν σχετικά εύκολα τους Transporters με 42-55 στο κλειστό του Κολωνού!

Άργησαν να βρουν ρυθμό οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με το σκορ να είναι 2-2 στο πρώτο πεντάλεπτο, με τους Δαλάι Κλάμα να κλείνουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 7-13, μετά από 5 πόντους του Μπέη, έμμεσο τρίποντο του Φλαπούρη και τριποντάκι του Κλούτσου. Ο Θοδωρής Γκέος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Κοσμίδης.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μπουρελάκου ανέβασε στροφές και με 8 πόντους του Σωτηράκη, 3 του Μπαλατσού και βοήθειες των Τσιάρα, Κλούτσου και Χρυσάνη, πήρε αέρα 18 πόντων, 12-30. Το μόνο που κατάφεραν οι Transporters ήταν να μειώσουν στους 14, 16-30, με τον Χρήστο Γκέο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 5 πόντους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 νέους πόντους του Σωτηράκη και τρίποντα των Νικηταρά – Μπέη, οι Δαλάι Κλάμα διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας των 14 πόντων, 29-43,. Το συγκρότημα του Βρύση κράτησαν όρθιο σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι του Θοδωρή Γκέου, οι 4 του Κοσμίδη και το τρίποντο του Χρήστου Γκέου. Σκορ τρίτης περιόδου 29-43!

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Σωτηράκης ευστόχησε δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ και κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη για τους πράσινους, καθώς η διαφορά έφτασε τους 20, 29-49. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι Μεταφορείς ήταν καλύτεροι και με εύστοχες προσπάθειες των Κοσμίδη, Θοδωρή Γκέου, Θεοδωρόπουλου και Μαργαρίτη, μείωσαν στους 13 πόντους, 42-55!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/20 βολές, 11/44 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/17 βολές, 11/34 δίποντα και 9/23 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Transporters ο Θοδωρής Γκέος με 12 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 2/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Δαλάι Κλάμα ο Σωτηράκης με 22 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/7 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη.

Transporters (Βρύσης): Γκέος Χ. 9 (2), Θεοδωρόπουλος 6 (1), Βαβούδης, Βρύσης 2, Κοψαύτης, Κοσμίδης 11, Μαργαρίτης 4, Γκέος Θ. 12 (1)

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 2, Χατζάκης 2, Νικηταράς 3 (1), Μπέης 7 (1), Ντεμελής, Φλαπούρης 6, Κλούτσος 8 (2), Χρυσάνης 2, Σωτηράκης 22 (5), Μπαλατσός 3

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Σωτηράκη από την περιφέρεια!