24/09/2019
West Kings 23 19 14 18 - 74 -
War Gamers 21 13 22 23 - 79 -

Χτύπησαν όταν έπρεπε οι War Gamers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι War Gamers, αν και κυνηγούσαν σχεδόν σε όλο το ματς, κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να λυγίσουν τους West Kings με 74-79, παίρνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη, αναγκάζοντας παράλληλα τους αντιπάλους στην πρώτη τους ήττα, μετά από δύο αγωνιστικές στην Elite League!

Οι West Kings ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, καθώς με 9 πόντους του Σταυρούλη, 5 του Πεζούλα, 4 του Χριστοδούλου και 3 του Φωτόπουλου, προηγούνταν με 17-10, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, με προσωπικό ρεσιτάλ ευστοχίας του Καραγιάννη με 15 πόντους, αλλά και βοήθειες των Χαλούδη – Καρατζή, η ομάδα του Σκλαβενίτη μείωσε στο καλάθι, 23-21!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ και με ακόμη 7 πόντους του Σταυρούλη, 5 του Παπακωνσταντίνου και τρίποντο του Γιάννη Τσεμπέρη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 42-34. Η περιφέρεια των War Gamers προσπάθησε να κρατήσει τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ, με τους Χαλούδη, Λαζαράκο και Σοφούλη να εκτελούν εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Καραγιάννη (8π), Χαλούδη (4π), Θεοφανόπουλο (3π) και Γιαννόπουλο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 56-56. Για τους Βασιλιάδες σε εκείνο το διάστημα 4 πόντους έβαλε ο Πεζούλας, 3 ο Καραγκούνης και ένα τριποντάκι ο Γιάννης Τσεμπέρης. Σκορ τρίτης περιόδου 56-56!

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου οι West Kings κατάφεραν να πάρουν εκ νέου αέρα 8 πόντων, 67-59, έπειτα από 7 πόντους του Παπακωνσταντίνου και 4 του Πεζούλα. Ωστόσο, η συνέχεια άνηκε στους «Πολεμιστές», αφού έτρεξαν 20-7 επιμέρους σκορ, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη με 74-79. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Καραγιάννης, πετυχαίνοντας ακόμη 12 πόντους, 4 έβαλε ο Σοφούλης, ένα τεράστιο τρίποντο ο Θεοφανόπουλος, ενώ στο τελευταίο λεπτό ο Μέμεζας έβγαλε δύο σημαντικές άμυνες!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 9/19 βολές, 19/41 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 26/42 βολές, 16/43 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των West Kings ο Καραγκούνης με 7 πόντους, έχοντας ½ βολές και ¾ δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 37(!) πόντους (double-double), έχοντας 14/21 βολές, 10/18 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Παπακωνσταντίνου 12 (2), Τσεμπέρης 6 (2), Κυρμίζογλου 6, Πεζούλας 13 (2), Χριστοδούλου 5 (1), Καραγκούνης 7, Φωτόπουλος 7, Σταυρούλης 18 (2)

War Gamers (Σκλαβενίτης): Παρίσος 3, Λαζαράκος 3 (1), Καραγιάννης 37 (1), Σούλης, Μέμεζας 2, Θεοφανόπουλος 7 (1), Χαλούδης 11 (3), Σοφούλης 7 (1), Καρατζής 6, Γιαννόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη σε όλη την διάρκεια του ντέρμπι!