11/10/2019
Skroutz 16 15 8 4 - 43 -
Renegades BC 13 14 17 21 - 65 -

«Χτύπησαν» στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Renegades!

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, οι Renegades επικράτησαν πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 43-65 του Skroutz για την τέταρτη αγωνιστική του Basketaki Cup και παρέμειναν σε… τροχιά πρόκρισης.

Παρά το γεγονός ότι ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ στο ματς, ο Skroutz ξεκίνησα δυναμικά το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Παυλίδη, Χρόνη και Λιούμη προηγήθηκε στο 10’ με 16-13. Οι Renegades μπορεί να μη μπήκαν καλά στο παρκέ, όμως παρέμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της νίκης, χάρη στα καλάθια των Λιόση, Κολοτούρου και Ζουμπουρλή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των φιλοξενουμένων και με μπροστάρη τον Παυλίδη, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (31-27). Οι «μπλε» όποτε έβρισκαν ευκαιρία, έτρεχαν το ανοιχτό γήπεδο και με… αιχμή του δόρατος τον Σαμπατακάκη, έμειναν κοντά στο σκορ.

Την… αντεπίθεσή τους επιχείρησαν να κάνουν οι Renegades στο τρίτο δεκάλεπτο. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κωνσταντινίδη, Κολοτούρο, Λιόση και Σαμπατακάκη, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-17 και μετέτρεψαν το 31-27 του ημιχρόνου σε 39-44 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Παυλίδης συνέχισε να τραβάει το… κουπί στην επίθεση για τους γηπεδούχους, όμως τα πρώτα σημάδια κόπωσης είχαν ήδη εμφανιστεί.

Η… αντεπίθεση των Renegades συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με την άμυνα να παίρνει άριστα και την επίθεση της ομάδας να πετάει «φωτιές», οι «μπλε» συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 4-21, έφτασαν στη νίκη με το εντυπωσιακό 43-65. Οι γηπεδούχοι για σχεδόν 30’ κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους, όμως στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού, ξέμειναν από δυνάμεις.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Σαμπατακάκης με double double και 14 πόντους (11/22 δίποντα, 0/8 τρίποντα,  2/3 βολές, 20 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παυλίδης με 19 πόντους (8/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/54 δίποντα (35,1%), 1/6 τρίποντα (16,7%) και 2/7 βολές (28,6%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/52 δίποντα (42,3%), 5/18 τρίποντα (17,9%) και 6/14 βολές (42,9%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Skroutz (Παυλίδης): Πουλής 4, Χαλκιόπουλος 3, Βελισσαρίου 6, Παυλίδης 19 (1), Λιούμης 2, Χρίσταινας 4, Χρόνης 5

Renegades (Κονδύλης): Κολοτούρος 8, Σαμπατακάκης 24, Δέδες 4, Κωνσταντινίδης 12 (4), Ζουμπουρλής 8, Λιόσης 9 (1), Ευσταθίου.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Σαμπατακάκη και η εμφάνιση του Skroutz για τρία δεκάλεπτα.

Τι δεν μας άρεσε: Η αγωνιστική κατάρρευση των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο.