11/12/2019
Limoges 22 14 16 12 9 83 -
Somalia Pirates 11 15 24 14 9 77 -

«Χτύπησε» ο Παναγάτος στην δεύτερη παράταση!

Ύστερα από 50 συναρπαστικά αγωνιστικά λεπτά, η Limoges επικράτησε στο κλειστό του Κολωνού με 81-75 των Σομαλών Πειρατών και έκανε 7 τις νίκες της στην Elite League.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων, αφού με πρωταγωνιστές τους Σταμάτη, Θωμαδάκη, Παναγάτο και Βασιλόπουλο «έχτισαν» διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (22-11). Ο Τρανούλης με προσωπικές ενέργειες ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του, όμως οι Σομαλοί έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Limoges με τους Δαβιλά, Σταμάτη και Παναγάτο συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, διατηρώντας σταθερά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι Σομαλοί πήραν σκορ από τους Παπαηλιού και Τρανούλη, ωστόσο η αμυντική τους λειτουργία ήταν αυτή που προβλημάτισε. Σκορ ημιχρόνου, 36-26.

Η ομάδα του Ευριπιώτη με πολυφωνία στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα εκτόξευσε την διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου στο +14 (52-38) και έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Σ’ εκείνο το σημείο ωστόσο, οι «Πειρατές» άρχισαν την… αντεπίθεσή τους. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Παπαηλιού και Τρανούλη, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 12-0 και μείωσαν στο καλάθι (52-50) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η… αντεπίθεση των Σομαλών συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με καλάθια του Νικολουζάκη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 52-55 και έκαναν το παιχνίδι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Την λύση στην επίθεση της Limoges την έδωσε ο Ρουμελιώτης καθώς με δύο μεγάλα τρίποντα, έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του, κόβοντας παράλληλα τα… «φτερά» των γηπεδούχων. Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι τέλους, ο Δαβιλάς στην τελευταία επίθεση του αγώνα δεν κατάφερε να ευστοχήσει κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 64-64.

Οι Σομαλοί με καλάθια του γνωστού δίδυμου (Παπαηλιού – Τρανούλη), προηγήθηκαν με +5 (66-71), στα μέσα στης παράτασης. Οι «Γάλλοι» ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ένα γκολ – φάουλ του Δαβιλά και μια τριποντάρα του Ρουμελιώτη, είχαν σαν αποτέλεσμα το παιχνίδι να τελειώσει με 73-73 και οι δύο ομάδες να οδηγηθούν σε δεύτερη παράταση.

Στην δεύτερη παράταση, οι γηπεδούχοι είδαν τον Παναγάτο να βγαίνει μπροστά και με 8 συνεχόμενους πόντους να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με 81-75. Οι Σομαλοί στα τελευταία λεπτά ξέμειναν από δυνάμεις και εν τέλει γνώρισαν την ήττα σ’ ένα παιχνίδι που μας κράτησε σε αγωνία για περίπου δύο ώρες.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Παναγάτος με double double και 29 πόντους (12/19 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικολουζάκης με 9 πόντους (3/8 δίποντα, 3/5 βολές) και 19 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 23/57 δίποντα (40,3%), 9/48 τρίποντα (18,8%) και 10/13 βολές (76,9%). Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/60 δίποντα (41,6%), 5/32 τρίποντα (15,6%) και 12/24 βολές (50%). Μάζεψαν 68 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ.

Limoges (Ευριπιώτης): Θωμαδάκης 8 (2), Αναστόπουλος 13 (1), Δαβιλάς 9, Ρουμελιώτης 13 (3), Παναγάτος 29, Σταμάτης 9 (3), Γκουρβέλος, Δεληγιώργης, Βασιλόπουλος 2 (14 ριμπ.)

Somalia Pirates (Στραβοπιεράκος): Παπαηλιού 22, Στραβοπιεράκος, Τρανούλης 33 (5 τρ., 11 ριμπ.), Πηλιούνης 5, Σταματέας 2, Σίμπουρας 6 (10 ριμπ.), Νικολουζάκης 9.

Τι μας άρεσε: Παρακολουθήσαμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ και αγωνία μέχρι τέλους.