19/03/2024
ThunderDogs 11 5 16 20 - 52 -
War Gamers 21 29 24 24 - 98 -

Χτύπησε 98 το κοντέρ για τους War!

Σε ένα ματς διαδικαστικού χαρακτήρα με πολύ ελεύθερο παιχνίδι, οι War Gamers επικράτησαν με 98-52 των Thunderdogs και ετοιμάζονται για τα playoff της Elite.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές από τα 6.75, με τον Διαμαντή και τον Λαζαράκο να συνδέονται για τους War και τους Γιακιντζή, Σαραντάκο να απαντούν με το ίδιο νόμισμα για τους Thunderdogs. Ο Κασπαριάν και ο Σεφέρης συνδέθηκαν από κοντά, όμως ο Καραγιάννης συνέχισε να ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα και με δύο δικά του τριποντάκια, έβαλε σε θέση οδηγού τους Πειραιώτες, 11-21.

Με εννέα αναπάντητους πόντους δια χειρός Διαμαντή, Σταυρόπουλου και Καραγιάννη ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ξέφυγαν από νωρίς με συν 19, 11-30. Ο Σεφέρης έσπασε το ρόδι για τους γηπεδούχους, ο Κασπαριάν τον ακολούθησε με ένα τριποντάκι, όμως οι κόκκινοι με δύο τρίποντα του Μέμεζα παρέμειναν μπροστά στο σκορ, 16-50.

Το κλίμα παρέμεινε φιλικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα και να σκοράρουν κυρίως από το τρίποντο. Ο Καραγιάννης προσέθεσε τρία τρίποντα στον λογαριασμό του, ο Κασπαριάν του απάντησε με δύο δικά του, αλλά ο Σταυρόπουλος με προσωπικές ενέργειες, όπως και ο Σκλαβενίτης (6π), καθόρισαν το σκορ της τρίτης περιόδου, 32-74.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Μέμεζα και τον Καραγιάννη να ηγούνται των War και τον Κασπαριάν, τον Σεφέρη, τον Παπαγεωργίου και τον Γιακιντζή να σκοράρουν για τους Thunderdogs. Οι Πειραιώτες έκλεισαν γλυκά την κανονική διάρκεια, επικρατώντας με 52-98 των Thunderdogs και προετοιμάζονται πλέον για τη σειρά παιχνιδιών με τον Αντίλαλο.

Betsson MVP για τους War αναδείχτηκε ο Στέφανος Καραγιάννης ο οποίος πέτυχε triple double με 31 πόντους, 28 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 10 ασιστ, ενώ από τους Thundergogs διακρίθηκε ο Γιώργος Κασπαριάν με 22 πόντους, 5 κλεψίματα, 2 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Γιακιντζής 6, Κασπαριάν 22, Παπαγεωργίου 6, Σαραντάκος 6, Σεφέρης 12.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Διαμαντής 9, Καραγιάννης 31, Λαζαράκος 3, Μέμεζας 25, Σκλαβενίτης 15, Σταυρόπουλος 15.

Τι μας άρεσε: Το χαλαρό κλίμα!