13/02/2024
Cosa Nostra 12 19 6 21 - 58 -
Δαλάι Κλάμα 18 9 15 13 - 55 -

Χτύπησε στο τέλος η Cosa Nostra!

H Cosa Nostra με εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά, διατήρησε τις ελπίδες της για την τετράδα, επικρατώντας των Δαλάι Κλάμα με σκορ 58-55.

Με διαφορετικούς στόχους αλλά το ίδιο πάθος για την νίκη οι δυο ομάδες. Η Cosa Nostra σε τροχιά τετράδας και οι Δαλάι Κλάμα ψάχνει νίκες για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Με την άμυνα οδηγό και σε αυτήν την αναμέτρηση πορεύτηκαν γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι. Οι Δαλάι Κλάμα με σερί 9-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 12-18.

Η Cosa Nostra όμως απάντησε άμεσα με τον Ρες να δημιουργεί και να εκτελεί και τον Μοίρα επίσης να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα. Με σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (24-23) και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 31-27.

Τίποτα δεν άλλαξε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και τις άμυνες πάντα να έχουν τον πρώτο λόγο. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 37-42.

Όλα έδειχναν ντέρμπι στο τέλος και αυτί ακριβώς έγινε. Οι Δαλάι Κλάμα προηγήθηκαν 45-52, όμως η Cosa Nostra απάντησε άμεσα και με σερί 8-0 πήρε ξανά το προβάδισμα (53-52). Ο Γονιδάκης με δύο εύστοχες βολές λίγο πριν την λήξη έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους (59-56). Ο Αντώνης Σωτηράκης αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης και η Cosa Nostra πήρε μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια της για την είσοδο στα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν δίποντα, τρίποντα, βολές, ριμπάουντ, ασίστ, κλεψίματα, κοψίματα, λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δίποντα, τρίποντα, βολές, ριμπάουντ, ασίστ, κλεψίματα, κοψίματα, λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Κάκιος με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Τσιάρας με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Cosa Nostra (Ρες): Τζαχρίστας, Στρέγλος, Γονιδάκης 11, Ρες 16, Βιλλιώτης 4, Μοίρας 17, Φλυτζάνης, Κάκιος 10.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 14, Μπέης 6, Τζιγκουνάκης, Τζώλης 2, Νικηταράς 3, Σωτηράκης Αντ. 11, Νικολής, Φλαπούρης 14, Σωτηράκης Ευαγ. 5, Σταυρόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η άμυνα στην τελευταία περίοδο της Cosa Nostra.