22/12/2019
Vatos Krokos 20 14 9 19 - 62 -
San Antonio Smurfs 14 10 6 7 - 37 -

Χωρίς αντίσταση το ντέρμπι οι Vatos Krokos!

Την Παρασκευή στο κλειστό του Κολωνού, για την έβδομη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development, οι Vatos Krokos κέρδισαν πολύ εύκολα τους San Antonio Smurfs, για να ανέβουν στο 5-2 και να κλείσουν την χρονιά με νίκη. Η αλήθεια είναι ότι πλην του πρώτου πεντάλεπτου οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ποτέ τους νικητές.

Στην αρχή του παιχνιδιού, λοιπόν, οι San Antonio Smurfs ήταν πολύ ανταγωνιστικοί, έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους αλλά όλα αυτά μέχρι το πέμπτο λεπτό και το τρίποντο από τον Σταύρου για το 12-12. Στη συνέχεια δέχτηκαν ένα 8-2 από τους γηπεδούχους με πρωταγωνιστή τον Βιντζηλαίο (6). Άξιος συμπαραστάτης του ο Αμαργιανός (6) για το 20-12 σκορ περιόδου. Από την αντίπαλη μεριά οι Παπαζώης (5) και Σταύρου ξεχώρισαν.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το σερί των γηπεδούχων διευρύνθηκε για να φτάσει στο 12-2 και να έχουμε πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς. Απάντηση από τους San Antonio Smurfs με ένα 6-2 που ανάγκασε τον κόουτς των Vatos Krokos να πάρει τάιμ άουτ με 4,08′ να απομένουν. Δεν άλλαξε κάτι αισθητά με την είσοδο των ομάδων στο παρκέ και στα επόμενα τέσσερα λεπτά οι Vatos Krokos σκόραραν οχτώ πόντους και δέχτηκαν έξι, για το σκορ ημιχρόνου 34-24. Βιντζηλαίος (8) από Vatos Krokos και Σταύρου (6) από San Antonio Smurfs έκαναν καλό ματς.

Η τρίτη περίοδος αναμενόταν με ενδιαφέρον αλλά οι δύο ομάδες δεν ανταποκρίθηκαν των προσδοκιών. Ήταν ιδιαίτερα άστοχες και χαρακτηριστικά σκόραραν και οι δύο μαζί 15 πόντους, 9-6 σκορ περιόδου. Σερί 5-0 με τον Βιντζηλαίο (2) και τον Μπιστούνα (3) οι Vatos Krokos, απάντηση με ένα 4-0 με Αλέξη και Σταύρου οι Smurfs, πάλι 4-0 οι γηπεδούχοι με Αμαργιανό και Μπιστούνα και στο τέλος ένα δίποντο από τον Σταύρου. Αυτή ήταν και η διακύμανση του σκορ!

Στην τέταρτη περίοδο συνέβη αυτό που περιμέναμε στην τρίτη. Την αντίδραση των San Antonio Smurfs! Με ένα γρήγορο 5-0 έριξαν την διαφορά στους 8 μετά από πολύ ώρα και ανάγκασαν τους Vatos Krokos να πάρουν τάιμ άουτ. Αυτό μάλλον ξύπνησε τους γηπεδούχους οι οποίοι έτρεξαν ένα 19-2 μέχρι το τέλος του παιχνιδιού για να επικρατήσουν με 62-37! Λάζος (7) και Κατσιμίχας (4) πρώτοι σκόρερ των νικητών. Γκουρογιάννης (4) και Σταύρου (3) οι σκόρερ των ηττημένων.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βιντζηλαίος με 18 πόντους (8/15 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2/3 βολές), 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Σταύρου με 15 πόντους (3-7 δίποντα, 3/6 τρίποντα) 10 ριμπάουντ και 3 λάθη.

Συνολικά οι Vatos Krokos είχαν 24/50 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 2/4 βολές, 50 ριμπάουντ,19 ασίστ, 9 κλεψίματα, και 5 λάθη. Από την άλλη οι San Antonio Smurfs είχαν 11/54 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 3/5 βολές, 45 ριμπάουντ,5 ασίστ, 2 κλεψίματα, και 12 λάθη.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 11 (1), Λάζος 7 (1), Μαλαμήτσης 2, Φερίδης 6 (15 ριμπ.), Βιντζηλαίος 18 (15 ριμπ., 3 κλ.), Μπιστούνας 11 (1), Κατσιμίχας 7 (1)

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Νίκας , Αλέξης 6 (15 ριμπ.), Γκουρογιάννης 4, Παπαζώης 7 (9 ριμπ.), Μανδρώνης 5 (1), Σταύρου 15 (3).

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Vatos Krokos όταν η διαφορά έπεσε στους οχτώ και το επιθετικό τους κρεσέντο!

Τι δεν μας άρεσε:  Η εικόνα αδιαφορίας που επέδειξαν στα τελευταία λεπτά οι San Antonio Smurfs.