06/10/2019
San Anargiri Sperms 12 10 12 13 - 47 -
Άνεμος BC 22 23 23 19 - 87 -

Χωρίς απώλειες ο Άνεμος!

Αήττητος θα πάει στο ντέρμπι πρόκρισης του 17ου ομίλου του Basketaki Cup ο Άνεμος, καθώς για την τρίτη αγωνιστική επικράτησε εύκολα και των San Anargiri Sperms με 47-87 στον Κολωνό!

Με τους Γεωργούση και Βήττα να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους έκαστος και τους Καντιώτη – Δημητρόπουλο να έχουν από 3, ο Άνεμος έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 12-22. Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Μπίλιας και Φλέσσας με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ασταμάτητος ήταν ο Γεωργούσης και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 14 δικούς του πόντους έστειλε την παρέα του στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 22-45. Δεν μπόρεσαν οι San Anargiri Sperms να ακολουθήσουν τον αντίπαλο, παρά τους 5 νέους πόντους του Φλέσσα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κούμουλου, καθώς με 7 πόντους του Καντιώτη, 4 του Βήττα και εύστοχες προσπάθειες των Δημητροπούλου – Κωστόπουλου έξω από την γραμμή των 6,75μ, έφτασε στο +34, 34-68. Ο Γραμματόπουλος με 6 πόντους και ο Φλέσσας με 4 ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι σε εκείνο το σημείο για το συγκρότημα του Τασιούδη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι κατέβασαν ταχύτητα, ωστόσο έφτασαν εύκολα στη νίκη με 47-87, με τον Δημητρόπουλο να βάζει τρεις τρίποντες βόμβες και τον Παππά μία, ενώ 4 πόντους είχε ο Βήττας. Οι Ρεγγούζας και Παϊσόπουλος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους San Anargiri Sperms με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/12 βολές, 19/59 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήραν 27 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/18 βολές, 21/41 δίποντα και 13/29 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 24(!) ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των San Anargiri Sperms ο Ρεγγούζας  με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 3/8 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Mvp για τον Άνεμο ο Γεωργούσης με 22 πόντους, έχοντας 3/7 βολές, 2/6 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, σέρβιρε 5 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

San Anargiri Sperms (Τασιούδης – Νταβουλτζής): Μπίλιας 8, Παϊσόπουλος 5, Χριστοδούλου, Φλέσσας 11, Αντωνίου 1, Σερεβέτας 2, Γραμματόπουλος 12, Ρεγγούζας 8

Άνεμος (Κούμουλος): Κωστόπουλος 5 (1), Λαδιάς 4, Βήττας 17 (1), Αθανασίου 4, Δημητρόπουλος 17 (5), Παππάς 5 (1), Καντιώτης 13, Γεωργούσης 22 (5)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση του Ανέμου, με την τετράδα Γεωργούση, Βήττα, Δημητρόπουλου και Καντιώτη να βρίσκεται σε τρομερή βραδιά!