19/06/2020
Peristeri Trelleborg 3 12 13 9 - 37 -
Phoenix Bums 10 12 8 14 - 44 -

Χωρίς απώλειες οι Phoenix Bums!

Αλώβητοι θα πάνε στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Αντίλαλο οι Phoenix Bums, καθώς στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League επικράτησαν δύσκολα της Peristeri Trelleborg με 37-44 στον Κολωνό.

Με τον ηλιοκαμμένο Ηλία Μοίρα να εμφανίζει καυτός στο ξεκίνημα του αγώνα με 7 πόντους και τον Καραγιάννη να προσθέτει 3, οι Phoenix Bums προηγήθηκαν με 3-10. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά σημείωσε ο Τύρος, ενώ 1/2 βολές είχε ο Δαλέζος.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να απαντούν στα αντίπαλα καλάθια και το 3-10 έγινε 15-22. Για την Trelleborg το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Βαγενάς με 4 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους 4 πόντους είχε ο Μοσκόφογλου και ένα έμμεσο τρίποντο ο Παπαντωνίου.

Με τους Τύρο και Δαλέζο να ηγούνται της επίθεσης της ομάδας τους με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, το συγκρότημα του Θανάση Δρακόπουλου κατάφερε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να πλησιάσει στο καλάθι, 28-30! Τους Αλήτες διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Λάσπας και Καραγιάννης με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 28-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Παπαντωνίου (5π), Κουνάδη (4π) και Μοσκόφογλου (3π), έφτασαν στην νίκη με 37-44. Για τους Περιστεριώτες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Χάρης Δρακόπουλος με τους 8 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/15 βολές, 11/40 δίποντα και 3/28 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/21 βολές, 15/43 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Trelleborg ο Δαλέζος με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/2 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των Phoenix Bums ο Κουνάδης με 4 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Peristeri Trelleborg (Δρακόπουλος Θ.): Δαλέζος 5, Τσίντζας, Παύλου 2, Δρακόπουλος Χ. 12 (2), Παπαϊωάννου 1, Βαγενάς 4 (1), Τάτσης 2, Τύρος 11, Μονιός

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Μοσκόφογλου 8, Παπαντωνίου 8 (1), Καραγιάννης 7, Μπαλτζόγλου, Μοίρας 9, Κουνάδης 4, Κοβάτσος 3, Λάσπας 5

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Bums!