15/12/2019
Transporters 10 35 15 20 - 80 -
Γέροντες 15 11 11 11 - 48 -

Χωρίς απώλειες οι Transporters!

Αλώβητοι θα πάνε στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στους Athens Bucks οι Transporters, καθώς κέρδισαν εύκολα τους Γέροντες με 80-48 για την έκτη αγωνιστική του όγδοου ομίλου της D2-League και έκαναν το 5/5!

Οι Γέροντες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με τους Καρέλο (6π), Λομπαρδή (4π), Γεωργιόπουλο (3π) και Γεροντίδη (2π) να εμφανίζονται ορεξάτοι, βρέθηκαν μέχρι και στο +7, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 10-15. Ο Χρήστος Γκέος με 4 πόντους και ο αδερφός του ο Θοδωρής με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, καθώς οι Transporters αποφάσισαν να βάλουν μπρος τις μηχανές τους και με τους Χρήστο Γκέο και Σιώτα να πετούν φωτιές με 12 και 11 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 45-26! Δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, με τους Λομπαρδή (7π) και Καρέλο (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του απόντα Βρύση κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη, αφού με 6 πόντους του Πιπέρου και 5 του Κοκόση, βρέθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +23, 60-37. Προσπάθησαν σε εκείνο το διάστημα τα Γερόντια να μαζέψουν την διαφορά, πλησιάζοντας μέχρι και στους 12, ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω, παρά τους 6 ακόμη πόντους του Λομπαρδή και το τριποντάκι του Καρέλου. Σκορ τρίτης περιόδου 60-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, με τους Transporters να φτάνουν στην άνετη νίκη με 80-48, χάρη σε 5 πόντους του Σιώτα, 4 του Πιπέρου, 4 του Θεοδωρόπουλου και τρίποντο του Κορώση μετά από 1.365 προσπάθειες. Για τους Γέροντες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λομπαρδής και Καρέλος, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/11 βολές, 29/59 δίποντα και 6/32 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 21 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/16 βολές, 19/47 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Transporters ο Θοδωρής Γκέος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 4/6 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Γερόντων ο Καρέλος με 16 πόντους (double-double); έχοντας 1/2 βολές, 6/14 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 7 (!) ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 7 λάθη και είχε 1 τάπα.

Transporters (Κοκόσης): Γκέος Χ. 18 (1), Θεοδωρόπουλος 4, Σιώτας 18 (2), Κοκόσης 10 (2), Κορώσης 5 (1), Πιπέρος 15, Χούλης, Κοψαύτης, Γκέος Θ. 10

Γέροντες (Γεροντίδης): Αράπογλου, Γεροντίδης 4, Γεωργιόπουλος 5, Καρέλος 16 (1), Λομπαρδής 23

Τι μας άρεσε: Το πολύ ωραίο και ήρεμο ματς που παρακολουθήσαμε!