04/12/2022
Ιπ-πότες 14 2 22 12 - 50 -
Space Hellas 24 18 23 12 - 77 -

Χωρίς απώλειες η Space Hellas!

Την αήττητη πορεία της στον τέταρτο όμιλο της Master League συνεχίζει η Space Hellas, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισε εύκολα τους Ιππότες με 50-77 στο Athens Sports Hall και θα πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι κορυφής της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στους Kourkoutes!

Από πολύ νωρίς η Space Hellas έριξε γερές βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Τάσου Παπαδόπουλου, 8 του Βεργόγιαννη και 4 του Μπαμπάκου, προηγήθηκε με 14-24. Ο Σκανδάλης και ο Λακαφώσης από την περιφέρεια και οι Κεκεμπάνος, Μάριος Παπαδόπουλος, Τσιούφης και Ντούκα μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 8 νέους πόντους του Τάσου Παπαδόπουλου και 6 του Βεργόγιαννη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 26 πόντων, 16-42. Το μοναδικό καλάθι των Ιπποτών στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Κεκεμπάνος.

Άκρως απολαυστικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 7 πόντους του Σιαρέ, 6 του Τάσου Παπαδόπουλου και 4 του Βεργόγιαννη, το συγκρότημα του Ντουμάνη διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 38-65. Για την παρέα του Νταλαμπίρα σε εκείνο το διάστημα πετούσαν φωτιές οι Κεκεμπάνος και Τσιούφης με 10 και 8 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 38-65!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Space Hellas να φτάνει στην άνετη επικράτηση με 50-77, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Τάσου Παπαδόπουλου, Σιαρέ, Ηλιόπουλου και Μπαμπάκου. Για τους Ιππότες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μάριος Παπαδόπουλος, Κεκεμπάνος, Νταλαμπίρας και Λακαφώσης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/8 βολές, 12/42 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 20 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 32/68 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Κεκεμπάνος με 19 πόντους (double-double), έχοντας, 0/4 βολές, 5/13 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp της Space Hellas ο συνήθης ύποπτος Τάσος Παπαδόπουλος με 24 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 10/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Λακαφώσης 5 (1), Κεκεμπάνος 19 (3), Μπαρδούσης, Ντούκα 2, Νταλαμπίρας 2, Τσιούφης 10 (2), Σκανδάλης 5 (1), Παπαδόπουλος Μ. 7 (1)

Space Hellas (Ντουμάνης - Καπόπουλος): Βεργόγιαννης 18, Παπαδόπουλος Τ. 24, Ηλιόπουλος 7, Κωνσταντινίδης 4, Μπαζώρας 4, Μπαμπάκος 10, Σιαρές 10 (2)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!