30/09/2023
Old Stars 10 10 8 12 - 40 -
Trelakers 15 15 4 16 - 50 -

χωρίς "δάφνες", πήραν την νίκη οι Trelakers!

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του κάρβουνου οι Trelakers, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα, ξεπέρασαν το εμπόδιο των Old Stars και αναρριχηθήκαν στην βαμολογία του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, καθώς δεν μπόρεσε κάποια να ξεφύγει στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα +5 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το ταμπλό να γράφει 10-15. Καλό ξεκίνημα για τους TreLakers έκανε ο Μαυρόπουλος που σημείωσε 6 πόντους και ο Zervas με 5 ακόμα. Για τους γηπεδούχους ο Γεωργούσης ξεχώρισε με 5 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεχώρισαν και παίζοντας ωραίο μπάσκετ ανέβασαν την διαφορά στο +10. Εξαιρετικοί και πάλι οι Μαυρόπουλος (5π) και Zervas (6π) που παρέμεναν οδηγοί για τους TreLakers. Για τους Old stars ο Καπράλος με ένα σουτ τριών πόντων έγραψε το 20-30 στο τέλος ημιχρόνου.

Έπεσαν οι ρυθμοί στο ξεκίνημα του ημιχρόνου, με τις άμυνες να κυριαρχούν και την επίθεση να πηγαίνει περίπατο... Η αλήθεια αποτυπώνεται στους πόντους που πέτυχαν οι δύο ομάδες στο δεκάλεπτο  καθώς ήταν μόλις 8 για τους γηπεδούχους και μόλις 4 για τους φιλοξενούμενους.

Παρά το κακό δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι Trelakers κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα, διατηρώντας απλά το προβάδισμα που είχαν χτίσει από την αρχή του αγώνα. To 40-50 "γράφτηκε" με την λήξη ενός κατά τ' άλλα μέτριου αγώνα!

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσουκνιδής ο οποίος είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 2 κλεψίματα και ένα 1 λάθος. Για τους Old Stars ξεχώρισε ο Αγγελογιαννάκης με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψιματα και 3 λάθη.

Οι Old Stars είχαν 8/12 βολές, 10/37 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκανε 8 κλεψίματα και 18 λάθη. Από την άλλη οι TreLakers είχαν 4/13 βολές, 17/43 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ έκαναν 15 κλεψίματα και 13 λάθη.

Old Stars (Αγγελογιαννάκης): Αγγελογιαννάκης 6 (9ρ.), Γεωργούσης 9, Δουκάκης 5 (1), Καπράλος 12 (1), Κωφόπουλος 1, Ντιζιός, Πέτρου 5, Ράμμος 2, Τζιόπας , Τζώρτζος

TreLakers (Zervas): Zervas 16 (3), Βαρθαλίτης 7, Γώγος, Ζερβάς 2, Μαυρόπουλος 13 (1), Σγούρος 2, Τσουκνιδής 10

Τι μας άρεσε: Η ωραία συμπεριφορά των παιχτών!