04/10/2019
Transporters 16 16 23 16 - 71 -
Melisses BC 6 8 3 12 - 29 -

Χωρίς δυσκολία επικράτησαν οι Transporters!

Το βράδυ της Tετάρτης στο κλειστό του Enersize, οι Transporters υποδέχτηκαν τις Melisses BC. Σε ένα παιχνίδι του 12ου ομίλου του Winter Cup με διαφορά δυναμικότητας, οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους Πιπέρο(20π.) και Σιώτα(14π.) επικράτησαν εύκολα της παρέας των Μαυρεδάκη(12π.) και Παπαδιά(4π.), που δεν κατάφερε να δείξει τις πραγματικές της δυνατότητες στο παρκέ. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 71-29 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης τόσο σε πρωτάθλημα όσο και Κύπελλο.

To σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Transporters με το καλάθι του Πιπέρου, αλλά η απάντηση ήρθε λίγο αργότερα από τον Μαυρεδάκη. Για τους γηπεδούχους Σιώτας(6π.), Πιπέρος(4π.), Γκέος Θοδωρής(3π.) και ο Κορώσης με ένα τρίποντο, ανέλαβαν την επιθετική δραστηριότητα της ομάδας τους, ενώ οι Melisses πρόσθεσαν τέσσερις ακόμη πόντους με τους Μπουγιούκο Στέφανο και Σταμάτη, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 16-6.

Την διαφορά τους συνέχισαν να χτίζουν και στην δεύτερη περίοδο οι Τransporters, γράφοντας 16 πόντους εκ των οποίων ξεχωρίσαμε τους τέσσερις του Πιπέρου και δύο σερί τρίποντα του Κοψαύτη που ξεκίνησε ζεστός. Στον αντίποδα οι Melisses δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και με τους Μαυρεδάκη(4π.) και Παπαδιά(4π.) έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 32-14.

Την κακή μέρα των φιλοξενούμενων εκμεταλλεύτηκαν οι Transporters στην τρίτη περίοδο με τους Πιπέρο(10π.) και Κοκόση(3π.) να βάζουν φωτιά στην περιφέρεια, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια του Κορώση(4π.) μέσα από την ρακέτα. Οι μόλις τρεις πόντοι των φιλοξενούμενων επιβεβαίωσαν την αδυναμία τους να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με το σκορ της περιόδου να κλείνει 55-17.

Την απόδοσή τους ανέβασαν στην τελευταία περίοδο οι Melisses με τον Μαυρεδάκη να γράφει έξι προσωπικούς πόντους, ενώ βοήθεια έδωσε και ο Μπάνος με τέσσερις δικούς του. Αντίστοιχα χωρίς άγχος ολοκλήρωσαν οι Transporters το παιχνίδι τους, με κορυφαίους τους Κορώση και Σιώτα να γράφουν από τέσσερις και πέντε προσωπικούς πόντους αντίστοιχα. Θεοδωρόπουλος, Πιπέρης και Βρύσης πλαισίωσαν την επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων και διαμόρφωσαν το τελικό 71-29.

Στο τέλος του αγώνα οι Τransporters είχαν 23/43 δίποντα(53,5%), 7/17 τρίποντα(41,2%) και 4/9 βολές(44,4%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, πραγματοποίησαν 17 κλεψίματα ενώ έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα οι Melisses BC είχαν 13/37 δίποντα(35,1%), 0/14 τρίποντα(0,0%) και 3/9 βολές(33,3%). Αντίστοιχα πήραν 23 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ και έκαναν 10 κλεψίματα, 24 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Αντώνης Πιπέρος με 20 πόντους, έχοντας 7/7 δίποντα(100%) και 2/3 τρίποντα(66,7%), ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ορφέας Μαυρεδάκης με 12 πόντους έχοντας 5/11 δίποντα(45,5%), 0/1 τρίποντα(0,0%) και 2/3 βολές(66,7%) ενώ παράλληλα έγραψε 9 ριμπάουντ,  2 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Transporters (Κοκόσης): Βρύσης 2, Κορώσης 12(2), Θεοδωρόπουλος 6, Γκέος Θοδωρής 5, Γκέος Χρήστος, Κοκόσης 5(1), Πιπέρος 20(2), Σιώτας 14, Κοψαύτης 7(2)

Μelisses BC (Μπουγιούκος Αλέξης): Μπουγιούκος Αλέξης 2, Μπουγιούκος Στέφανος 2, Πάτσης 1, Τιγκιράκης, Κρούπης, Παπαδιάς 6, Μπάνος 4, Σταμάτης, Μαυρεδάκης 12, Χριστόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Η καλή διάθεση των παικτών προκειμένου να διεξαχθεί το παιχνίδι χωρίς εντάσεις.