16/04/2022
Στιφάδο Bulls 19 15 17 19 - 70 -
Elitήριοι by pinguin.gr 14 12 6 21 - 53 -

Χωρίς δυσκολίες οι Στιφάδο Bulls!

Το βραδάκι της Παρασκευής, οι Stifado Bulls αναμετρήθηκαν με τους Elitήριους για την πρόκριση στους οχτώ του κυπέλλου, με τους Πρόκο και Ρωμοσιό να παίρνουν στις… πλάτες τους τους Ταύρους, οδηγώντας τους στην … καυτή αναμέτρηση με τους War Gamers, με φόντο την παρουσία τους στον τελικό της διοργάνωσης.

Ο Δημήτρης ο Πρόκος είχε… κέφια και με δύο τρίποντα από την κορυφή έδωσε ρυθμό στην παρέα του Χατζή, η οποία είχε την… μπαγκέτα του ρυθμού στα χέρια του Jay. Ο Ξενόφος με τον Λάζαρο έδωσαν ενέργεια και σκορ στους Elitήριους, με την πρώτη αναγνωριστική περίοδο να κλείνει στο 19-14 για Bulls.

Η είσοδος του Ρουμελιώτη έδωσε ενέργεια και καθαρό μυαλό στους Stifado, οι οποίοι έτρεξαν, έπαιξαν έξυπνα και διατήρησαν μία απόσταση… ασφαλείας από την παρέα του Κωνσταντινάκου, η οποία παρά τις προσπάθειες του Μωυσή (1), έκλεισε το πρώτο ημίχρονο πίσω με 34-26.

8-0 σερί για τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ρωμοσιό (2) να είναι επιθετικός και να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα, με τον Καττή να ακολουθεί σε απόδοση! Προσπάθησαν αλλά δυσκολεύτηκαν πολύ στο επιθετικό μισό ο Elitήριοι, με τη διαφορά να ανεβαίνει στο 51-32 για τρίτο δεκάλεπτο.

Η αναμέτρηση είχε πάρει τον… δρόμο της, οι Elitήριοι έπαιξαν ίσως το καλύτερό τους μπάσκετ στον αγώνα σε αυτό το διάστημα, με την παρέα του Χατζή από την άλλη να διαχειρίζεται το προβάδισμα και να φτάνει εν τέλει στο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 70-53, πηγαίνοντας να αντιμετωπίσει τους War Gamers για τα ημιτελικά σε μια… ματσάρα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ρωμοσιός με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 κοψίματα! Από Aguanile ξεχώρισε ο Μωυσής Λάζαρος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/49 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 6/9 βολές, 46 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/33 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 3/10 βολές, 34 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη.

Stifado Bulls (Χατζής): Νικολετάκης 8, Ρουμελιώτης 11, Χριστόπουλος 2, Μυστιλόγλου 4, Πρόκος 22, Ρωμοσιός 13 (10 ριμπ.), Μπασδάνης 4, Καττής 6 (10 ριμπ).

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Κωνσταντινάκος Νίκος 13, Αντώνος 7 (9 ριμπ.), Κωνσταντινάκος Νίκων 11, Ξενόφος 5, Μωυσής 17.

Τί μας άρεσε: Πρόκος Και Ρωμοσιός συνθέτουν ένα απο τα καλύτερα δίδυμα σε όλη τη διοργάνωση, το απέδειξαν και πάλι!