23/10/2019
The Roots 2 16 8 6 - 32 -
Kinglooney Tunes 18 13 24 11 - 66 -

Χωρίς “εμπόδια οι KingLooney Tunes!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Roots υποδέχτηκαν τους Kinglooney Tunes. Την αυλαία του πρωταθλήματος για τον τέταρτο όμιλο της Development 2 League, άνοιξαν με νίκη οι φιλοξενούμενοι με κορυφάιους τους Τσέλιο(14π.) και Αλεξόπουλο(13π.), κόντρα στην μαχητική παρέα των Στάθη(9π.) και Λουλουργά(7π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 32-66, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια αναζητώντας τα πατήματά τους στο παρκέ.

Δυναμικά ξεκίνησαν στην πρώτη περίοδο οι Kinglooney Tunes καθώς εκμεταλλεύτηκαν τα πρώτα πέντε λεπτά που οι Roots δεν μπόρεσαν να βρουν τα πατήματά τους, γράφοντας ένα σερί 14 πόντων με πρωταγωνιστές τους Τσέλιο(6π.),  Μαυροειδάκο(6π.) και Μανουσίδη(2π.). Τρία λεπτά πριν την λήξη της περιόδου ο Λουλουργάς με δύο εύστοχες βολές άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για το 2-14, ενώ μέχρι την λήξη Τσέλιος και Κατσαραγάκης διαμόρφωσαν το επιμέρους σκορ σε 2-18.

Τα πατήματά τους βρήκαν στην δεύτερη περίοδο οι Roots και με πρωταγωνιστές τους Στάθη(4π.) και Φορίπη(6π.) έδωσαν λύσεις στην περιφέρειά τους, μειώνοντας έτσι στα πρώτα 6:30 για το 16-25. Στον αντίποδα οι Kinglooney δεν έδειξαν να αιφνιδιάζονται και με 13 συνολικούς πόντους από Κατσαραγάκη, Μασούρο, Αλεξόπουλο, Βαχαβιώλο και Παυλή κράτησαν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 18-31.

Η τρίτη περίοδος έφερε και το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων οι οποίοι βρήκαν επιθετικές λύσεις εναντίον ζώνης, και με πρωταγωνιστή τον Αλεξόπουλο που έγραψε εννέα προσωπικούς πόντους μέσα από την αντίπαλη ρακέτα, ανέβασαν κι άλλο την διαφορά τους. Σημαντική ήταν και η βοήθεια από Παυλή(5π.) και Κατσαραγάκη(3π.), ενώ οι Roots έδωσαν απαντήσεις με τους Στάθη(5π.), Λουλουργά(2π.) και Αργυράκη(1π.). Σκορ τρίτης περιόδου 27-55.

Χωρίς ιδιαίτερη σημασία κύλησε η τελευταία περίοδος με τις δύο ομάδες να δοκιμάζουν σχήματα εντός του παρκέ. Οι μόλις έξι πόντοι των Roots ήρθαν από τα τρίποντα του Παντελάτου και Σοκολάκη, ενώ για τους Kinglooney πρωταγωνίστησαν στην επίθεσή τους Τσέλιος με τέσσερις προσωπικούς πόντους, Αλεξόπουλος με δύο, Κατσαραγάκης με δύο και Παυλής με τρεις. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 32-66.

Στο τέλος του αγώνα οι Roots είχαν 4/27 δίποντα(14,8%), 5/32 τρίποντα(15,6%) και 9/9 βολές(100%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, πραγματοποίησαν 6 κλεψίματα ενώ έκαναν 23 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Kinglooney Tunes είχαν 24/57 δίποντα(42,1%), 5/22 τρίποντα(22,7%) και 3/6 βολές (50%). Αντίστοιχα πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ και έκαναν 17 κλεψίματα και 14 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Θοδωρής Τσέλιος με  14 πόντους, έχοντας 7/9 δίποντα(77,7%) και 0/2 τρίποντα(0,0%) ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και έκανε 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 1 πόντο έχοντας 0/4 δίποντα (0,0%), 0/2 τρίποντα(0,0%) και 1/1 βολές(100%) ενώ παράλληλα έγραψε 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

The Roots: Στάθης 9(1), Γούλας 2, Δημητρουλάτος 2, Ανδραβίζος, Λουλουργάς 7(1), Αργυράκης 1, Σοκολάκης 3(1), Φορίπης 6(2), Παντελάτος 2

Kinglooney Tunes: Βαχαβιώλος 6(2), Μαυροειδάκος 7(1), Τσέλιος 14, Κατσαραγάκης 11, Μανουσίδης 1, Παυλής 10(2), Αλεξόπουλος 13, Μασούρος 4

Τι μας άρεσε: Μαχητικές ομάδες, ενώ δυνατές φάσεις παρακολουθήσαμε μέσα από τις δύο ρακέτες.

Τι δεν μας άρεσε: Περαστικά να ευχηθούμε στον Μαυροειδάκο των Kinglooney Tunes.