16/02/2020
Brazzers 14 11 16 16 - 57 -
Griffins 20 15 24 20 - 79 -

Χωρίς φρένα οι Griffins!

Με την ψυχολογία σε ύψη θα πάνε στον ημιτελικό του κυπέλλου οι Griffins, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League επικράτησαν εύκολα των Brazzers με 57-79 στο κλειστό του Κολωνού και έκαναν το 13/13!

Οι Griffins μπήκαν φουριόζοι στο ματς, προηγήθηκαν με 0-13, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 14-20, μετά από 8 πόντους του Βρέλλη, 6 του Κοτσόλη  και τρίποντα των Ρομποτή – Σπυρόπουλου. Ο Κούρογλου με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, 4 είχε ο Αμπάζογλου και 2 ο Ζαφειράκης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς με 7 πόντους του Κιαχόπουλου και 5 του Τσάκαλη, οι μπλε έτρεξαν 15-0 σερί και έφτασαν στο +21, 14-35, 2:30 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να μαζέψουν την διαφορά στο τέλος του πρώτου μέρους οι Brazzers, τρέχοντας 11-0 σερί, χάρη σε 6 πόντους του Ζαφειράκη και βοήθειες των Κούρογλου – Κυριαζή.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Χρόνη έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +18, 41-59, με τους Βρέλλη (7π), Ρομποτή (6π), Κιαχόπουλο (5π) και Σπυρόπουλο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι γηπεδούχοι, παρά τους 5 πόντους του Κούρογλου και τους 4 του Ζαφειράκη. Σκορ τρίτης περιόδου 41-59!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Griffins άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Σπυρόπουλο (8π), Κοτσόλη (5π) και Ζυγούνα (5π), έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με.  Για την ομάδα της Κοσμά στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κούρογλου (6π), Κυριαζής (5π) και Κατέρης (3π), χωρίς να είναι αρκετό για τους Brazzers.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/20 βολές, 14/39 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/10 βολές, 18/31 δίποντα και 13/34 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των Brazzers ο Κούρογλου με 21 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 9/17 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 4 τάπες. Κορυφαίος των Griffins ο Βρέλλης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Brazzers (Κοσμά): Αμπάζογλου 5 (1), Κατέρης 3 (1), Δαρδαμάνης, Βαρθολομαίος Ν. 2, Βαρθολομαίος Μ. 3, Κυριαζής 9 (1), Κούρογλου 21, Μακρυωνίτης Ζαφειράκης 14 (2)

Griffins (Χρόνης): Ζαχαρτσένκο, Χρόνης, Κοτσόλης 14 (1), Βρέλλης 19 (3), Ζυγούνας 5 (1), Σπυρόπουλος 15 (2), Κιαχόπουλος 12 (2), Τσάκαλης 5 (1), Ρομποτής 9 (3)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες!