07/04/2023
Chicago Hulks 11 9 7 13 - 40 -
Old Firm BC 18 11 7 16 - 52 -

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία η Old Firm!

Την 3η σερί νίκη της και 15η συνολικά (15-10) πανηγύρισε η Old Firm η οποία, το βράδυ της Παρασκευής 7 Απριλίου, επικράτησε 40-52 των Chicago Hulks. Η Old Firm δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα στο παιχνίδι, είχε τον έλεγχο και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στους αντιπάλους της να πιστέψουν πως μπορούν να χτυπήσουν το παιχνίδι. Οι Chicago Hulks έπειτα από αυτή την ήττα υποχώρησαν στο 7-18.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα, όμως από νωρίς φάνηκε πως ο Καλαμπάκος ήταν ορεξάτος και έτσι η Old Firm πήρε τα «ηνία» στο σκορ με 7-10. Συνεχίζοντας να χτυπάνε πίσω από τα 6,75 οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κάπως την διαφορά φτάνοντας στο 11-18, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Chicago Hulks προσπάθησαν να κάνουν μία αντεπίθεση με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Τιγγινάγκα και μάλιστα έφτασαν στο -4 (20-24). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, έδειξαν χαρακτήρα σε εκείνο το σημείο και με ένα μικρό σερί δια χειρός Καλαμπάκου ξέφυγαν στο 20-29, το οποίο ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο.

Η διαφορά έδειχνε να ξεμακραίνει στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Ντραγκότι να εκτελεί για τρεις και να γράφει το 21-34. Η Old Firm διατήρησε σχεδόν για όλο το δεκάλεπτο αυτή την απόσταση από τους αντιπάλους της, οι οποίοι λίγο πριν το τέλος της περιόδου κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο, με τον Κονιτόπουλο να διαμορφώνει το 27-36.

Ο Κονιτόπουλος μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπως τελείωσε το τρίτο και το σκορ έφτασε στο 30-36. Κούτσικος και Καλαμπάκος βρήκαν λύσεις επιθετικά και έτσι η Old Firm πήγε ξανά στο +11 (30-41). Οι Chicago Hulks έδειχναν να μην μπορούν να κάνουν το κάτι παραπάνω στο ματς, καθώς τους ήταν αδύνατο να πλησιάσουν πέρα από τους 6 πόντους. Μάλιστα λίγο πριν το φινάλε τα τρίποντα των Καλαμπάκου και Ντραγκότι ήρθαν να «σκοτώσουν» τις όποιες ελπίδες τους, με το σκορ να πηγαίνει στο 38-50. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το φινάλε, με την Old Firm να πανηγυρίζει τη νίκη με 40-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στάθης Καλαμπάκος με 23 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 12 ριμπάουντ. Από τους Chicago Hulks εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γιώργος Κονιτόπουλος με 12 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ.

Οι Chicago Hulks ολοκλήρωσαν το ματς με 12/39 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 13/24 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 11 λάθη. Η Old Firm είχε 11/43 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 6/9 βολές, 43 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Σιαχάμης 4(7ρ.), Παρσόπουλος 2(6ρ.), Κονιτόπουλος 12(8ρ.), Μπαντουβάκης 1(3ρ.), Σαβίτσκι 6(3ρ.), Ν. Τιγγινάγκας 3(1ρ.), Α. Τιγγινάγκας 4(3ρ.), Καλδέλης 2(11ρ.), Παπαγιαννάκος 6(3ρ.)

Old Firm (Μαρούδης): Κανελλόπουλος, Μουγκαράκης 6(3ρ.), Μακρής 2(4ρ.), Καλαμπάκος 23(12ρ.), Κούτσικος 6(5ρ.), Βασιλείου, Ντραγκότι 13(5ρ.), Σανταμούρης 2(2ρ.), Ξυλιάς

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως η Old Firm είχε τον τρόπο σε όλα τα σημεία να ελέγχει το παιχνίδι.