04/05/2022
Puebla BC 13 19 16 12 - 60 -
Salonica Titans 9 9 11 9 - 38 -

Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες η νίκη για τους Puebla!

Ένα σχετικά εύκολο βράδυ είχαν οι Puebla οι οποίο κέρδισαν τους Τιτάνες με σκορ 60-38 και πλέον βρίσκονται στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης με αντίπαλο τους Δεν Έχει.

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε πραγματική μάχη καθώς οι Puebla πήραν μια πολύ μικρή διαφορά κυρίως με τις σωστές επιλογές στις επιθέσεις τους , όμως ένα τρίποντο του Καλογήρου θα φέρει την διαφορά και πάλι στους 3 αλλά ένα καλάθι του Λαπαρίδη στην εκπνοή του δεκαλέπτου θα κάνει το σκορ 13-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες άλλαξαν τον τρόπο προσέγγισης τους καθώς οι κλειστές άμυνες έκαναν το παιχνίδι να μοιάζει με παρτίδα σκάκι καθώς πλέον οι ομάδες είχαν ως προτεραιότητα την τακτική. Με ένα καλάθι του Καλογήρου και ένα καλάθι του Δημήτρη Σουρμελίδη το σκορ θα φτάσει το 21-14. Από εκεί και ύστερα οι Puebla πήραν φωτιά και με ένα φοβερό σερί αλλά και μια τρίποντη βόμβα του Γιώργου Σουρμελίδη το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου θα είναι 32-18. Οι Τιτάνες όμως προσπάθησαν και έδωσαν ότι είχαν και έτσι στο τρίτο δεκάλεπτο με πολύ ωραίες ατομικές ενέργειες του Αξά η διαφορά θα φτάσει στους 10 και έτσι οι Τιτάνες θα μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Όμως αυτές οι προσπάθειες δεν ήταν αρκετές και έτσι οι Puebla με ένα σερί πόντων και με καλάθια του Γιώργου Σουρμελίδη και του Γκιουλέκα το σκορ θα φτάσει στο 52-29 λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Τελικά οι Puebla θα πάρουν την νίκη με σκορ 60-38 και θα βρεθούν στον μεγάλο τελικό.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Σουρμελίδης με 15 πόντους 6 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για την ομάδα των Titans είναι ο Γιώργος Αξάς με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Puebla: Σουρμελίδης Δ. 9 (1) , Πάχτας , Γιαννακούλας 7 (1) ,Αλεξανδρίδης 2 , Σουρμελίδης Γ. 15 (3) , Γκιουλέκας 16 , Καζαντζίδης 4 , Λαπαρίδης 2 , Χασεκίδης 5 (1) , Τσιάκαλης

Salonica Titans: Λάππας 2 , Καλογήρου 7 (1) , Σαρασίτης 2 , Αλειφτήρας , Παταπούδης 3 , Τράκας , Τσιβελεκίδης 4 , Βανδήρας 5 (1) , Καλαθάς 4 , Αξάς 11 (1) , Παγώνης