10/02/2020
Harlems 16 12 21 14 - 63 -
Vatos Krokos 4 23 7 14 - 48 -

Χωρίς Κάντζιο ΔΕΝ χάνουν οι Harlems!

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στο ΣΕΦ οι Harlems, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League επικράτησαν εύκολα των Vatos Krokos με 63-48!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Ρουσιώτη, καθώς με 6 πόντους του Σταυρόπουλου και άλλους τόσους του Μότσιου, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 16-4. Ο Μπιστούνας ήταν αυτός που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο ο Χριστόπουλος πετούσε φωτιές για λογαριασμό των Vatos Krokos και με 12 δικούς του πόντους, αλλά και 3 του Μουσούντα, έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού με 24-25, 2:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1 πόντου, 28-27, μετά από 4 πόντους του Μότσιου και 4 του Σκαρμέα.

Με τρεις τρίποντες βόμβες του Κουτρουμπή, 7 πόντους του Σταυρόπουλου και 3 του Μότσιου, το συγκρότημα του Ρουσιώτη έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 49-34! Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, παρά τους 4 πόντους του Μπιστούνα και τους 3 του Βιντζηλαίου. Σκορ τρίτης περιόδου 49-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Harlems δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και με δράστες τους Χατζημιχαήλ και Μότσιο με 3 πόντους έκαστος, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 63-48. Για την ομάδα του Χατζηνικήτα στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Χριστόπουλος με τους 7 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/22 βολές, 19/43 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/16 βολές, 17/46 δίποντα και 2/26 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν μόλις 2 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Harlems ο Σταυρόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 6/11 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 κοψίματα. Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Χριστόπουλος με 19 πόντους, έχοντας ¾ βολές, 5/7 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 4, Κρητικός 4, Καραμπάς 8, Κουτρουμπής 9 (3), Καρράς 5, Ρουσιώτης, Μότσιος 15, Σταυρόπουλος 15, Χατζημιχαήλ 3 (1)

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Μουσούντας 3, Αμαργιανός 2, Λάζος, Γιαννακόπουλος 2, Μαλαμήτσης 2, Διακάτος 2, Χριστόπουλος 19 (2), Φερίδης, Βιντζηλαίος 6, Μπιστούνας 10, Κατσιμίχας 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Harlems, σημείο που έκρινε το παιχνίδι!