20/02/2020
Campeon Εθνικός Star 24 12 20 21 - 77 -
Pink Panthers 11 12 6 11 - 40 -

Χωρίς κόπο ο Εθνικός Star!

Ο Εθνικός Star δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Pink Panthers, τους οποίους κέρδισε εύκολα με 77-40!

Ο Εθνικός Star ξεκίνησε παρά πολύ δυνατά το παιχνίδι όντας εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση! Ζουρίδης και Βαλμάς συνεργάζονταν πολύ καλά στην επίθεση κι έτσι οι κόκκινοι προηγήθηκαν με 24-11. Για τους Pink Panthers, 4 πόντους σημείωσε ο Λύτρας ενώ 3 έβαλε ο Τζόγιας.

Το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο! Οι Pink Panthers βελτίωσαν λίγο την άμυνα τους και έτρεξαν ένα σερί 6-0 μειώνοντας στους 7, με τον Φλώρο να σημειώνει 4 πόντους! Ωστόσο, στη συνέχεια οι “ροζ” έκαναν παρά πολλά λάθη με τον Εθνικό Star να το εκμεταλλεύεται και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 36-23, με τον Κώστα Δεληδάκη να πετυχαίνει 4 πόντους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εθνικός Star ήταν εξαιρετικός! Έπαιξε εξαιρετική άμυνα, έκλεβε μπάλες και κατάφερε να τρέξει ένα νέο επιμέρους 20-6 και εκτοξεύοντας την διαφορά του στους 27, 56-29. Βαλμάς από την μία με 8 πόντους και Κοντός από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με το παιχνίδι να έχει κριθεί οι δύο ομάδες δοκίμαζαν διάφορα πραγματάκια ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος! Ο Εθνικός Star με μπροστάρη τον Ζουρίδη ήταν καλύτερος και σε αυτό το σημείο του αγώνα παίρνοντας μια δίκαιη νίκη με 77-40. Για τους Pink Panthers, πάλευε στην επίθεση ο Μαυρογόνατος με 5 πόντους!

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Νίκος Ζουρίδης με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος! Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Αραμπατζής με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 1 τάπα!

Συνολικά οι νικητές είχαν 36/72 εντός πεδιάς, 1/11 τρίποντα και 4/8 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 22 φορές την μπάλα και έκαναν 18 λάθη. Από την άλλη, οι Pink Panthers είχαν 18/53 εντός πεδιάς, 3/13 τρίποντα και 1/3 βολές! Πήραν 22 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα, έκαναν 28 λάθη και 3 τάπες!

Εθνικός Star (Δεληδάκης): Φλάσκος, Δεληδάκης 13, Ρηγίνος 2, Καπράλος 4, Βαλμάς 17, Ζουρίδης 22, Τσακαρισιανός 9, Λάππας 10.

Pink Panthers( Κοντός): Φλώρος 6, Ντζόγιας 3, Τανταρούδας 1, Λύτρας 8, Αραμπατζής 6, Μαυρογόνατος 8, Κοντός 8

Τι μας άρεσε: Η επιβλητική εμφάνιση του Εθνικού Star!

Τι δεν μας άρεσε: Τα παρά πολλά λάθη που έγιναν στο παιχνίδι!