30/12/2019
Butchers 13 7 11 7 - 38 -
Gerakas Hawks 15 20 12 15 - 62 -

Χωρίς Κόπο οι Gerakas Hawks

Το Σάββατο το βράδυ στο παγωμένο Enersize, για τον δεύτερο όμιλο της Development και την όγδοη αγωνιστική, βρέθηκαν αντιμέτωποι οι Butchers με τους Gerakas Hawks για να επικρατήσουν οι δεύτεροι με 38-62. Κατά τη διάρκεια του αγώνα οι Gerakas Hawks έδειχναν ένα σκαλί πάνω από τους αντιπάλους τους και αυτό αντικατοπτρίζεται και στο τελικό αποτέλεσμα.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και μετά το αρχικό 4-5 έτρεξαν ένα 0-10 για να ανεβάσουν την διαφορά στους 11 και το 4-15. Αλλά οι Butchers έδειξαν σημάδια ζωής, έτρεξαν ένα 9-0 σερί για το 13-15 σκορ δεκαλέπτου. Ο Σιώκης με εφτά πόντους από τους πράσινους έκανε καλό δεκάλεπτο, ενώ από την αντίπαλη ομάδα ο Γραβάνης με πέντε και ο Αβαράκης με τέσσερις.
Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι Gerakas Hawks δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης σε κανέναν και με επιμέρους 7-20 σκορ άνοιξαν την διαφορά στους 15. Σκοπός τους ήταν να τρέξουν στην επίθεση και στην άμυνα να πιέσουν στην κατοχή. Κατάφεραν πολλά κλεψίματα και έτρεξαν σε ανοιχτό γήπεδο. Το ημίχρονο έληξε 20-35 υπέρ τους. Ξεχώρισαν πάλι Γραβάνης και Αβαράκης, έκαστος με πέντε και με τέσσερις ο Πικάσης. Για τους Butchers όαση ήταν ο Λαρεντζάκης με πέντε πόντους.
Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κάπως στροφές, βρήκαν επαφή με το αντίπαλο καλάθι ενώ οι φιλοξενούμενοι έριξαν τόνους σε άμυνα και επίθεση. Έτσι με τον Κορωνιό να σκοράρει εφτά πόντους, έφτασαν τους 11 ομαδικούς και δέχτηκαν 12 με τον Γραβάνη να σημειώνει δύο τρίποντα και τον Παπαγιάννη να πετυχαίνει τέσσερις. Σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο 31-47.
Στην τέταρτη περίοδο οι Butchers έδειξαν το ίδιο νωχελικό πρόσωπο του δεύτερου δεκαλέπτου και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το ματς. Τα γεράκια ήταν συγκεντρωμένα, βρήκαν πολλά εύκολα καλάθια και ανοιχτούς διαδρόμους για το αντίπαλο καλάθι. Το τελικό 38-62 δείχνει την διαφορά που είδαμε και στο παρκέ σήμερα. Ο Κορωνιός πάλι ξεχώρισε για τους πράσινους με πέντε πόντους, ενώ ο Αβαράκης πέτυχε έξι για τους νικητές.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Τζελέπης με 4 πόντους (2/3 δίποντα), 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και κανένα λάθος. Για τους ηττημένους ο Σιώκης ξεχώρισε με την απόδοση του με 9 πόντους (2/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 2/2 βολές), 10 και ριμπάουντ.
Συνολικά οι Butchers είχαν 14/55 δίποντα, 2/23 τρίποντα, 4/9 βολές, 49 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα και 10 λάθη. Οι Gerakas Hawks είχαν 22/50 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 6/10 βολές, 55 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και ένα μπλοκ.
Butchers (Λαρεντζάκης): Καουκάκης (8 ριμπ.), Λειβαδάρης 2 (13 ριμπ.), Σιώκης 9 (1 τρ. 10 ριμπ.), Λαρεντζάκης 9 (1), Αλεξόπουλος 2, Κορωνιός 16 (9 ριμπ.)
Gerakas Hawks (Χρυσικός): Σκλαβούνος 8, Πικάσης 8, Αβαράκης 15 (1 τρ. 8 ριμπ.), Γραβάνης 18 (3 τρ. 15 ριμπ.), Παπαγιάννης 9, Τζελέπης 4(16 ριμπ.).
Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Αβαράκη – Γραβάνη.