22/10/2019
Mad Frogs 10 6 10 9 - 35 -
Griffins 23 19 10 10 - 62 -

Χωρίς κόπο οι Griffins!

Με όπλο το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που είχαν, όπου προηγήθηκαν με 16-42, οι Griffins μετέτρεψαν το νοκ άουτ παιχνίδι απέναντι στους Mad Frogs σε υγιεινό περίπατο, επικρατώντας με 35-62 και έτσι την επόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσουν την Limoges για τους «32» του Basketaki Cup!

Από πολύ νωρίς οι Griffins έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, καθώς με 5 πόντους του Βιλτανιώτη, άλλους τόσους του Σπυρόπουλου, 4 του Βρέλλη, 4 του Κοτσόλη και έμμεσο τρίποντο του Ρομποτή, προηγούνταν με 8-23, 1:00 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκορ του δεκαλέπτου, 10-23, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Αδαμόπουλος, ενώ νωρίτερα 5 συνεχόμενους πόντους είχε ο Αλέξης και ένα δίποντο ο Κώνστας.

Ίδια η εικόνα της συνάντησης και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ακόμη 10 πόντους του Βιλτανιώτη, 4 του Κοτσόλη και τρίποντο του Κιαχόπουλου, οι μπλε πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 26 πόντων, 16-42. Ο Μανωλοπουλος με 4 πόντους ήταν αυτός που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των Mad Frogs σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού.

Το πιο ισορροπημένο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν το τρίτο, αφού οι δύο ομάδες σημείωσαν από 10 πόντους και το 16-42 έγινε 26-52. Για τους πράσινους το κουπί τραβούσε ο Σταματελόπουλος με 4 πόντους, ενώ για την ομάδα του Χρόνη τους 5 από τους 10 πόντους πέτυχε ο Ζυγούνας. Σκορ τρίτης περιόδου 26-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο το ματς έμοιαζε σαν φιλικό, με τους Griffins να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 35-62, χάρη σε τρίποντο του Ρομποτή και δίποντα των Ζυγούνα, Τσάκαλη και Κιαχόπουλου. Για τα Βατράχια στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κατσαρός (3π), Βλασταρίδης, Σταματελόπουλος και Γιαννόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/21 βολές, 11/39 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 18 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/19 βολές, 16/43 δίποντα και 7/38 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Mad Frogs ο Αλέξης με 7 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Mvp των Griffins ο Κοτσόλης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 4/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 24 (!) ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κοντονίκας 1, Σταματελόπουλος 6, Βλασταρίδης 4, Κατσαρός 4 (1), Μανωλόπουλος 6, Κώνστας 3, Γιαννόπουλος 2, Περδικομμάτης, Αδαμόπουλος 2, Καραμήτσος, Σαΐνης, Αλέξης 7

Griffins (Ρωμοσιός): Κοτσόλης 10, Ζαχαρτσένκο, Σπυρόπουλος 6 (1), Κιαχόπουλος 7 (1), Χρόνης, Βιλτωνιώτης 15 (3), Βρέλλης 6, Τσάκαλης 4, Ζυγούνας 7 (1), Ρομποτής 8 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης, που μόνο για νοκ άουτ ματς δεν θύμιζε!