17/01/2020
West Bombers 7 15 13 12 - 41 -
Lyonmen 11 27 19 25 - 70 -

Χωρίς κόπο οι Lyonmen!

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσαν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι Lyonmen, καθώς για την ένατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League επικράτησαν εύκολα της πεντάδας των West Bombers με 41-70 και πήραν στο 6-2 ρεκόρ.

Με τρίποντο του Σουλελέ και δίποντο του Λογγίτση, οι West Bombers προηγήθηκαν με 5-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 5 πόντους του Θεοδώρου, αλλά και δίποντα των Κωστή και Νικηφόρου, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 7-11!

Μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι παρέμεναν κοντά στο σκορ, 15-17, μετά από δίποντα των Σουλελέ, Λογγίτση, Μουζακίτη και Λαγογιάννη. Ωστόσο, με προσωπικό show του Δημητρίου στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους με 6 συνεχόμενους πόντους, οι Lyonmen πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 15-27!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ψυχογιού κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 7 ακόμη πόντους του Θεοδώρου και 6 του Αποίκου, βρέθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +18, 28-46! Τους Βομβιστές προσπάθησαν να κρατήσουν ζωντανούς σε εκείνο το διάστημα οι  Σουλελές και Λαγογιάννης με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 28-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι Lyonmen έφτασαν στην άνετη νίκη με 41-70, έπειτα από 10 πόντους του Αντωνίου, 6 του Τσιάκα, 4 του Τζουβάνα και τριποντάκι του Θεοδώρου. Για τους West Bombers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπαρδούλης (5π), Μουζακίτης (4π) και Σουλελές (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 13/54 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 0/3 βολές, 31/58 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν άλλα τόσα λάθη.

Πολυτιμότερος των West Bombers ο Μπαρδούλης με 7 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Lyonmen ο Αντωνίου με 14 πόντους, έχοντας 7/7 δίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

West Bombers (Σουλελές): Μπαρδούλης 7 (1), Σουλελές 17 (3), Μουζακίτης 6, Λαγογιάννης 6, Λογγίτσης 4

Lyonmen (Ψυχογιός): Τσιάκας 8, Θεοδώρου 15 (3), Ηλιόπουλος, Κωστής 4, Φραντζέσκος, Νικηφόρος 6, Δημητρίου 10, Αντωνίου 14, Τζουβάνας 6, Αποίκος 8

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Lyonmen!