25/09/2022
Winston Wizards 4 1 7 9 - 21 -
Undrafted 10 12 11 18 - 51 -

Χωρίς κόπο οι Undrafted!

Πρεμιέρα με το δεξί για τους Undrafted στην D2-League, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς κέρδισαν εύκολα τους ανέτοιμους Winston Wizards με 21-51 στο κλειστό του Κολωνού!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Undrafted να προηγούνται με 4-10, χάρη σε 5 πόντους του Κουτσελίνη και καλάθια των Κόντου - Θεοδωρόπουλου. Ο Τοσουνίδης και ο Νταής με ένα δίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με ηγέτη τον Τσιάνο με 6 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 5-22. Τον μοναδικό πόντο των Winston Wizards στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε από την γραμμή της φιλανθρωπίας ο Καπετάνος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 7 συνεχόμενους πόντους του Πανταζή, οι Undrafted ξέφυγαν στους 21 πόντους, 12-33. Ο Τοσουνίδης, ο Αποστολόπουλος και ο Φράγκος με 2 πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για τους "Μάγους" σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 12-33!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι η παρέα του Κόντου έφτασε εύκολα στη νίκη με 21-51, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τσιάνου, Θεοδωρόπουλου και Κώστα Ματεντζόγλου. Για τους Winston Wizards στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Φράγκος, Τοσουνίδης και Αποστολόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/9 βολές, 8/42 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/13 βολές, 20/52 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος των Winston Wizards ο Τοσουνίδης με 6 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 4 μπλοκ. Betsson mvp των Undrafted ο Πανταζής με 11 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές και 3/8 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 5 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Caka 1, Αποστολόπουλος 5 (1), Καπετάνος 3, Κουφοκώστας, Τοσουνίδης 6, Νταής 2, Σαλωμίδης, Φράγκος 4

Undrafted (Πανταζής): Θεοδωρόπουλος 8, Κουτσελίνης 7 (1), Κόντος 8, Ματεντζόγλου Χ., Ματεντζόγλου Κ. 3, Πανταζής 11, Τσιάνος 14

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της συνάντησης!