21/04/2024
Porto Raftors 11 10 14 18 - 53 -
Fast Break 11 17 24 14 - 66 -

Χωρίς να δυσκολευτούν το δύο στα δύο οι Fast Break!

Οι ομάδες πήγαν το παιχνίδι σε χαμηλό τέμπο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Porto Raftors να έχουν πλεονέκτημα στην περιφέρεια με Κονιτόπουλο(4) και Σ.Σουγιουλτζή να ξεχωρίζουν και τους Break να κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα με Κεραμάρη – Μητρέλο να έχουν από 4 πόντους, φέρνοντας το ματς στην απόλυτη ισορροπία(11-11).

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε δύο σκέλη, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και τους Fast Break με ξέσπασμα στο τέλος να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21 – 28. Ο Σ.Σουγιουλτζής με 4 πόντους ξεχώρισε στην επιθετική συγκομιδή των τυπικά γηπεδούχων, με τον Μπουλαξή με δύο τρίποντα και τον Κεραμάρη με 5 πόντους να τραβούν το κουπί για τους φιλοξενούμενους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήθελαν να πλησιάσουν αλλά δεν μπόρεσαν, με τον Κονιτόπουλο να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τον Σιαχάμη να βάζει ένα τρίποντο, με αποτέλεσμα οι Βreak που κέρδισαν και πάλι τη μάχη του ζωγραφιστού με εκπληκτικό δίδυμο τους Κεραμάρη με 12 και Μπουλαξή με 6 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις περισσότερες λύσεις, να στέλνουν τη διαφορά στο + 17.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να βομβαρδίζουν από τα 6,75 το αντίπαλο καλάθι με Σιαχάμη(2), Σ.Σουγιουλτζή και Β.Σουγιουλτζή, όμως οι φιλοξενούμενοι χωρίς να αγχωθούν, βρήκαν τις απαιτούμενες λύσεις κυρίως με Μητρέλο(6)- Μπουλεξή(4) και έφτασαν σε μία άνετη σχετικά επικράτηση με 53 – 66.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Κεραμάρης με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καραγιάννης με 4 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Α. Καραγιάννης 4(17ρ.), Κ. Καραγιάννης 8, Κονιτόπουλος 13, Σιαχάμης 9, Β. Σουγιουλτζής 9(7ρ.), Σ. Σουγιουλτζής 10.

Fast Break(Ηλιάδης): Αρβανιτέλλης, Αυλωνίτης 4(7ρ.), Κεραμάρης 23(13ρ.), Μητρέλος 18(17ρ.), Μπουλαξής 16(15ρ.), Περδίκης 3(10ρ.), Ωραιόπουλος 2.