12/10/2022
La Bola De Papel 13 15 16 13 - 57 -
Φιορετσίνα 13 7 13 7 - 40 -

Χωρίς να εντυπωσιάσει η La Bola De Papel!

Την αήττητη πορεία της στον τέταρτο όμιλο της Development League συνεχίζει η La Bola De Papel, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε σχετικά εύκολα την Φιορετσίνα με 57-40 στο κλειστό του Περιστερίου!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-13. Για τους γηπεδούχους από 3 πόντους είχαν οι Τζαναβάρας, Μιχάλης Τσουκάλης και Καραϊσκάκης, ενώ για την Φιορετσίνα 7 πόντους σημείωσε ο Γεωργακόπουλος και ένα τρίποντο είχε Χαρικιόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο η La Bola De Papel πάτησε γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 5 πόντους του Μιχάλη Τσουκάλη, 3 του Δημητρόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Λεκάκη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 28-20! Τους φιλοξενούμενους κράτησε όρθιους σε εκείνο το διάστημα ο Στασινόπουλος με τους 4 πόντους που πέτυχε, ενώ 2 πρόσθεσε ο Γεωργακόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Αβούρη είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με 6 πόντους του Δημητρόπουλου, 3 του Μιχάλη Τσουκάλη και τρίποντο του Σωτηρόπουλου, έχτισε διψήφια διαφορά 13 πόντων, 44-31. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε για λογαριασμό της Φιορετσίνα ο Γεωργακόπουλος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Αθανασόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 44-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η La Bola De Papel διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Δημητρόπουλο, Μιχάλη Τσουκάλη, Τζαναβάρα και Καραϊσκάκη, έφτασε εύκολα στη νίκη με 57-40. Για τους "Βιόλα" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μακρίδης, Ακρίτας και Ξυλογιαννόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 13/32 δίποντα και 7/32 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/18 βολές, 11/42 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της La Bola de Papel ο Μιχάλης Τσουκάλης με 17 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 2/7 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος της Φιορετσίνα ο Γεωργακόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

La Bola de Papel (Αβούρης): Δημητρόπουλος 11, Καραϊσκάκης 7, Κούτρας 2, Μαρινάκης 2, Λεκάκης 3, Σωτηρόπουλος 7 (1), Τζαναβάρας 6 (2), Τσουκάλης Μ. 17 (4), Τσουκάλης Π., Φλώρος 2

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 7 (2), Ακρίτας 4, Γεωργακόπουλος 12 (1), Μαγκούτης, Μακρίδης 2. Μαλακός 4, Στασινόπουλος 4, Μερτίκας 2, Ξυλογιαννόπουλος 4 (1), Παπαγιάννης, Χαρικιόπουλος 1

Τι μας άρεσε: Η πίεση της La Bola de Papel σε αρκετά σημεία του αγώνα!