15/09/2020
Indians 16 10 11 10 - 47 -
Pan Car 17 15 15 22 - 69 -

Χωρίς να φορτσάρουν οι Pan Car!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup οι Pan Car, καθώς στην πρεμιέρα του 23ου ομίλου επικράτησαν των μαχητικών Super Drunks με 47-69 στο Basketaki Arena.

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Pan Car να προηγούνταν με 16-17, χάρη σε 7 πόντους του Χιουτακάκου και 5 του Ρουσσόπουλου. Ο Μητσάκος με 5 πόντους και ο Παρσόπουλος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από ένα τρίποντο έβαλαν οι Ζήσης και Κοσκίνας.

Με τον Χιουτακάκο να συνεχίζει να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων με ακόμη 9 πόντους και τον Πρίφτη να προσθέτει 4, οι Pan Car πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 26-32. Τους Super Drunks κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα ο Ζήσης, πετυχαίνοντας τους 4 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου 7 νέους πόντους του Χιουτακάκου, 5 του Σπανού και 3 του Φούκου, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 37-47. Ο Σπύρος Σκενδέρογλου με 3 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε σε εκείνο το σημείο για το συγκρότημα του Ροϊνά. Σκορ τρίτης περιόδου 37-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Μενίδι και έτσι οι Pan Car έφτασαν στη νίκη με 47-69, μετά από 9 πόντους του Φούκου, 5 του Κολλάρου και 4 του Πρίφτη. Για τους Super Drunks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κοσκίνας και Μητσάκος με 3 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 16/45 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/21 βολές, 21/39 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ έκαναν μόλις 4 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Super Drunks ο Μητσάκος με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/5 δίποντα και 1/4τρίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Pan Car ο Χιουτακάκος με 23 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 7/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Super Drunks (Ροϊνάς): Μητσάκος 12 (1), Παρσόπουλος 4, Ζήσης 9 (1), Φαραός, Τιγγινάγκας 4, Μηνάς, Μπαϊμπής 2, Σκενδέρογλου Φ., Σκενδέρογλου Σ. 6, Κοσκίνας 6 (2), Βάθης 2

Pan Car (Μαρίνης): Σταμέλος 2, Ρουσσόπουλος 5 (1)  Πρίφτης 8, Φούκος 17 (1), Σπανός 5, Χιουτακάκος 23 (2), Ντέμος 4, Κολλάρος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η ηρεμία που είχαν στο παιχνίδι τους οι Pan Car, όσο και η πολύ καλή εμφάνιση των Super Drunks!