24/09/2019
Reload 18 8 13 10 - 49 -
Χαρμάνι Milano 12 4 7 11 - 34 -

Χωρίς να φορτσάρουν οι Reload!

Σάββατο απόγευμα 21 Σεπτεμβρίου και στο κλειστό του Seven , είχαμε ματς για τον 35ο όμιλο του Basketaki Cup , με δύο ομάδες που βρίσκονται σε διαφορετικές κατηγορίες. Η Reload χωρίς να ανεβάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει με 49 – 34 την μαχητική Χαρμάνι Μιλάνο.

Η Reload ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με Λιλή, Πανταζή και τρίποντο του Ορέστη προηγήθηκε με 8 – 2.Η Χαρμάνι όμως στην συνέχεια το πίστεψε περισσότερο και με σερί 0 – 10 από Μπιμπλή(4), Σταυρουλάκη (4) και Μανούρη πήρε το προβάδισμα με 8– 12.Σε εκείνο το σημείο οι «κίτρινοι» σοβαρεύτηκαν , έτρεξαν σερί 10 – 0 με Παυλόπουλο(5), Σούλτη και τρίποντο του Λιλή διαμορφώνοντας το 18 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Χαρμάνι κόλλησε στην επίθεση πετυχαίνοντας μόνο δύο καλάθια με Μανούρη και Μπιμπλή ενώ και οι γηπεδούχοι χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλοί, με Φ.Κοσμίδη, ΡούμπαΣούλτη και Γ.Κοσμίδη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 26-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να καθαρίσουν γρήγορα το ματς. Λαγκαδινός, Πανταζής(4) και Παυλόπουλος έκαναν το σκορ 35-16.Μπιμπλής(4) και Μπομπότης (3) προσπάθησαν να δώσουν ανάσα στην Χαρμάνι ενώ Λαγκαδινός και Λιλής κρατούσαν ψηλά την διαφορά (39 – 23 ).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων. Λιλής (5), Ορέστης και Λαγκαδινός πέτυχαν 10 πόντους για την ομάδα του Περιβολάρη, ενώ στην αντίπερα όχθη η Χαρμάνι με τον Θ.Καρέλο να μοιράζει ασίστ και τους Σταυρουλάκη, Μπομπότη και Ι.Καρέλο να σκοράρουν διαμόρφωσαν το τελικό 49 – 34.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πανταζής με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μανούρης με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η Reload είχε 16 – 41 δίποντα 3-26 τρίποντα, 8 – 12 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 21 λάθη. Η Χαρμάνι είχε 13 – 49 δίποντα, 1 – 14 τρίποντα, 5 – 7 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Reload (Περιβολάρης):Λαγκαδινός 7, Γ.Κοσμίδης 2, Καλαϊτζάκης, Παυλόπουλος 7, Λιλής 13, Σούλτης 4, Πανταζής 6 (11ρ.), Ρούμπας 2, Σπανός, Φ.Κοσμίδης 2 (10ρ.), Ορέστης 6.

Χαρμάνι Μιλάνο (Κεφάλα):Σταυρουλάκης 8, Ι.Καρέλλος 3, Λιαμπότης, Μανούρης 6 (13ρ.),Τρισμπιώτης , Μπομπότης 4(7ρ.), Μπιμπλής 13, Θ.Καρέλλος(3ασ.).

Τι μας άρεσε: Ανοιχτό ματς χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες.