02/05/2022
Στιφάδο Bulls 15 18 17 20 - 70 -
New World Fix 10 15 15 10 - 50 -

Χωρίς να φορτσάρουν οι Στιφάδο!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four της Elite League έκαναν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Στιφάδο Bulls, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 8 κόντρα στους New World Fix, πήραν εύκολα τη νίκη με 70-50!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Στιφάδο Bulls, καθώς με 6 πόντους του Πρόκου και 5 του Ρωμοσιού, προηγήθηκαν με 15-10. Ο Σιάποντης με 5 πόντους και οι Ζωιτός – Diallo με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι “Ταύροι” συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 5 πόντους του Καττή, 4 του Ρωμοσιού και τρίποντο του Πολίτη, έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 31-18, 3:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι New World Fix πριν το τέλος του πρώτου μέρους ήταν να μειώσουν στους 8, 33-25, με τους Κανελλόπουλο και Diallo να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με ακόμη 10 πόντους του Ρωμοσιού, 4 του Μυστιλόγλου και τρίποντο του Πρόκου, το συγκρότημα των Χατζή – Κοσμίδη έδειχνε να καθαρίζει το ματς, όταν και ξέφυγε στους 17, 47-30. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την παρέα του Γαλανού, αφού με 7 πόντους του Ζωιτού και 4 του Μπερδεμπέ, μείωσε στους 10, 50-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Ταύροι” ανέβασαν στροφές και με δράστες στην επίθεση τους Τσελέμπη και Ρωμοσιό, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 70-50. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν Κανελλόπουλος, Diallo και Σιάποντης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/19 βολές, 20/47 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/20 βολές, 16/54  δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Ρωμοσιός με 22 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 5/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Diallo με 13 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 βολές, 3/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Ρουμελιώτης 2, Πρόκος 13 (1), Τσελέμπης 8, Jay Jay 4, Πολίτης 4 (1), Ρωμοσιός 22 (2), Καττής 7 (1), Μυστιλόγλου 10

New World Fix (Γαλανός): Λογγίτσης 1, Ντρες, Μπερδεμπές 5, Ζωιτός 11, Τσεκουρλούκης, Diallo 13, Κανελλόπουλος 10, Σιάποντης 10 (2)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Ταύροι!