04/11/2019
Butchers 8 10 14 11 - 43 -
Πόρτο 15 14 16 10 - 55 -

Χωρίς να ιδρώσει η Πόρτο!

Το Σάββατο το απόγευμα 2 Νοεμβρίου στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας , η Πόρτο ξεκίνησε νικηφόρα για τον δεύτερο όμιλο της Development, επικρατώντας πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ με 43 – 55 απέναντι στους Butchers.

Η ομάδα του Οικονομίδη μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έβρισκε λύσεις στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Σιδηρόπουλο(8) και ένα τρίποντο του Τοπούζογλου , ενώ οι Butchers με Σιώκη(4), Καουκάκη και Κορωνιό έμεναν κοντά (8 – 11). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ακόμα τέσσερις πόντους με νέο τρίποντο του Τοπούζογλου και βολή του Γώγου διαμορφώνοντας το 8– 15.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» μείωσαν με Λειβαδάρη και Κορωνιό, όμως η Πόρτο με τους Χαλκίδη, Ασβεστά , Γιαννακάκη και Τσαλτάκη να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο ανέβασε την διαφορά. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια μείωσαν με Αλεξόπουλο, Κορωνιό, Σιώκη και Καουκάκη ενώ ο Καπνισάκης με δίποντο διαμόρφωσε το 18 – 29 σκορ ημιχρόνου .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Butchers μπήκαν καλύτερα και μείωσαν με τρίποντο του Μητροπαπά και 4 πόντους του Ακρίδα , αλλά οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με Βουλουμάνο(5), Γώγο(5) και Σιδηρόπουλο να πετυχαίνουν 13 πόντους εκτόξευσαν την διαφορά στους 17(25 – 42). Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και βρήκαν 7 πόντους από Κορωνιό, Ακρίδα και Λειβαδάρη ενώ ο Τοπούζογλου με το τρίτο του τρίποντο έγραψε το 32-45.

Ο Καουκάκης με τρίποντο άνοιξε το σκορ για το τέταρτο δεκάλεπτο, όμως Τσαλτάκης και Γώγος έφεραν το ματς στα μέτρα τους γράφοντας το 35 – 51. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Μητροπαπάς(5), Κορωνιός από τη μία και Βουλουμάνος, Τσαλτάκης από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 43 – 55.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Τσαλτάκης με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καουκάκης με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι Butchers είχαν 10 – 46 δίποντα, 4 – 15 τρίποντα, 11 – 27 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Πόρτο είχε 11 – 30 δίποντα, 9 – 33 τρίποντα, 6 – 13 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Butchers (Βαφειάδης): Αλεξόπουλος 1, Μητροπαπάς 8 , Ηρειώτης, Καουκάκης 7 (11ρ.), Λειβαδάρης 4(7ρ.), Ακρίδας 5, Κορωνιός 12 (3ασ.), Βαφειάδης (11 ρ.), Σιώκης 6.

Πόρτο (Οικονομίδης): Χαλκίδης 3, Ασβεστάς 3, Γώγος 8, Καπνισάκης 2, Σιδηρόπουλος 11, Αρβανιτάκης, Γιαννακάκης 3, Βουλουμάνος 7, Τζανής (8ρ.), Τοπούζογλου 9, Χατζηδάκης, Τσαλτάκης 9(10ρ).

Τι μας άρεσε: Παρά τις δυνατές μονομαχίες οι παίκτες των δύο αντιπάλων δημιούργησαν καλό κλίμα μεταξύ τους.

Τι δεν μας άρεσε: Εμφανέστατο πρόβλημα στον άσσο έχουν οι Butchers.