15/11/2019
Ντο τα Press 15 13 10 13 - 51 -
Athens Pistols 26 11 20 18 - 75 -

Χωρίς να ιδρώσουν οι Athens Pistols!

Εκμεταλλευόμενοι τις πολλές απουσίες της Ντο τα Press, οι Athens Pistols έπαιξαν όσο χρειάστηκε και επικράτησαν με 51-75, κάνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στην Master League.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με τους Ντέμο, Βαρδουλάκη και Σωτήρη Βάθη και τους φιλοξενούμενους με τους Μπαλωμένο και Καρνάβα (8-9). Τα «Πιστόλια» στο δεύτερο μισό της περιόδου ανέβασαν την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Μπαλωμένο, Καρνάβα, Σαμουήλ και Μανώλη «έχτισαν» διψήφια διαφορά στο 10’ (15-26).

Στην δεύτερη περίοδο η Ντο τα με την είσοδο του Ανυφαντή έγινε καλύτερη τόσο σε επίθεση, όσο και σε άμυνα, «ροκανίζοντας» έτσι την διαφορά. Οι Pistols, όμως παρουσίασαν σημάδια αντίδρασης και με καλάθια των Μανώλη και Πατρώνη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 28-37 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Αποφασισμένοι να βάζουν τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση παρουσιάστηκαν στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι. Με πίεση σε όλο το γήπεδο και πολυφωνία στην επίθεση, οι Athens Pistols όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (38-57). Οι «άσπροι» στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες των Ντέμου και Βαρδουλάκη, όμως τα σημάδια κόπωσης είχαν αρχίσει να κάνουν την εμφάνισή τους.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η διαφορά είχε φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ και οι Athens Pistols δοκίμασαν διάφορα πρόσωπα και σχήματα εν όψει συνέχειας. Όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι, για την Ντο τα οι Ντέμος και Ανυφαντής ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ από τους Pistols διακρίθηκαν οι Κόκκαλης, Χριστιανόπουλος και Βρυώνης.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Καρνάβας με 14 πόντους (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντέμος με double double και 18 πόντους (8/10 δίποντα, 2/4 βολές, 15 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/45 (40%), 3/16 τρίποντα (18,8%) και 6/13 βολές (46,2%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 27/50 δίποντα (54%), 7/31 τρίποντα (33,3%) και 0/1 βολή (0%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ.

Ντο τα Press (Σωτ. Βάθης): Ανυφαντής 9 (1), Βαρδουλάκης 13, Ντέμος 18, Σπ. Βάθης, Σωτ. Βάθης 5 (1), Καπλάνης 6 (1)

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Σαμουήλ 8, Μπερντέλης 7 (1), Μπαλωμένος 5 (1), Καρνάβας 14 (2), Πατρώνης 9 (1), Χριστιανόπουλος 6 (2), Μανώλης 10, Κόκκαλης 12, Βρυώνης 4

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Το ελλιπέστατο ρόστερ της Ντο τα Press.