18/02/2024
Lyonmen 11 9 9 6 - 35 -
Sun City Spurs 15 30 9 22 - 76 -

Χωρίς να ιδρώσουν οι Sun City Spurs

Οι Lyonmen, με αρκετές απουσίες, έψαχναν μια μεγάλη νίκη απέναντι στους πρωτοπόρους Sun City Spurs, για να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες παραμονής τους. Καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους (6-3) με τον Σιαμήτρο να σκοράρει όλους τους πόντους της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και πέρασαν μπροστά στο σκορ με τη λήξη της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 11-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs ήταν απλά ασταμάτητοι. Με τον Γκαβανόπουλο πρωταγωνιστή και επιμέρους σκορ 23-2 πήραν διαφορά 25 πόντων (13-38) και δεν κοίταξαν πίσω. Μάλιστα σημείωσαν 30 πόντους στην περίοδο, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs, κατέβασαν ρυθμό, με τους απογοητευμένους Lyonmen να μην μπορούν να μειώσουν το σκορ και να επιστρέψουν στο ματς. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 29-54.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να ανοίγουν το ροτέισον και ειδικά οι Sun City Spurs που παρατάχθηκαν σχεδόν πλήρεις μοίρασαν τον χρόνο σε όλους τους παίκτες. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 35-76.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γκαβανόπουλος με 34 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αγγελος Τζιγκουνάκης με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/36 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 8/11 βολές, 28 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/41 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 5/9 βολές, 43 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2κοψίματα, 5 λάθη.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Αποστολόπουλος 8, Κουκουβάκης 5, Μακρύγιαννης 6, Σιαμήτρος 7, Τζιγκουνάκης 9, Τζουβάνας.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Γκαβανόπουλος 34, Διονυσόπουλος, Κακλέας 7, Μαγγωνάκης 8, Πάλλης 9, Ρούμελης 2, Σαλονικίδης 6, Τσατσάνης 10.

Τι μας άρεσε: Ο ασταμάτητος Χρήστος Γκαβανόπουλος.