22/11/2021
Basket Case 3 5 6 17 - 31 -
Indians 19 9 9 27 - 64 -

Χωρίς να ιδρώσουν το 6/6 οι Indians!

Το έξι στα έξι έκαναν οι Indians το απόγευμα του Σαββάτου απέναντι στην Basket Case με 31 – 64 και παρέμειναν στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου της D2.

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα των Indians στο παιχνίδι που ήθελαν να καθαρίσουν από νωρίς την μπουγάδα! Ζήσης, Μητσάκος ήταν μπροστάρηδες στην επίθεση με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, ενώ το μοναδικό καλάθι για τους γηπεδούχους έβαλε ο Γ. Κολιάκος με τρίποντο(3-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ρόϊνα συνέχισε να παίζει εκπληκτική άμυνα καθώς δέχτηκε μόνο 5 πόντους.Ο Χέλμης τους 4. Οι φιλοξενούμενοι δοκίμασαν διαφορετικά σχήματα σε αυτήν περίοδο και με 4 πόντους του Μαμάκου, καλάθι του Κασιμάτη και υπέροχη προσπάθεια του Μηνά, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 8 – 28.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων με χαμηλό επιμέρους σκορ και την διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα. Ο Χέλμης έβαλε 4 από τους 6 πόντους της Basket Case, ενώ για τους φιλοξενούμενους 4 πόντους έβαλε ο Ζήσης, ένα τρίποντο ο Mπακάλης και ένα καλάθι ο Κασσιμάτης(14-37).

Ανοιχτό, γεμάτο και με ωραίο θέαμα ήταν το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν το καλύτερο τους επιθετικά δεκάλεπτο , με τον Κολιάκο να είναι πρώτος σκόρερ με 10 πόντους και τον Μανσούρ με 6 να ακολουθεί. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Indians έπαιξαν εξαιρετικά στην επίθεση και με τον Κασιμάτη να είναι μπροστάρης με 12 πόντους και τους Κοσκίνα (7), Βασιλάκο(4) και Μητσάκο να ακολουθούν, ολοκλήρωσαν την ευρεία νίκη τους με 31 – 64.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Μητσάκος με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ματθαίος Μανσούρ με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Basket Case είχε 8 / 27 δίποντα, 3 / 19 τρίποντα, 6 / 14 βολές, κατέβασε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Οι Indians είχαν 19 / 46 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Basket Case (Χέλμης):Καρδαμυλάκης 3, Γ. Κολιάκος 3, Κ. Κολιάκος 9, Σαρακηνός, Σταμουλακάτος 2 (6ρ.), Ψαρράκης

, Χέλμης 8, Μανσούρ 6(7ρ.).

Indians (Ρόϊνας): Βασιλάκος 4, Μηνάς 2, Μητσάκος 9(16ρ.), Κοσκίνας 7, Ζήσης 9 , Φαραός, Μπακάλης 6, Μαμάκος 8(10ρ.), Κασσιμάτης 17, Σκενδέρογλου 2(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο των Indians.