49
Sacatemento Kings 14 22 10 13 - 59 -
Thu 16 11 8 14 - 49 -

Χωρίς να σακατευτούν οι Βασιλιάδες!

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Sacatemento Kings, καθώς στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Elite League επικράτησαν της Thunder με 59-49 και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι των play-off, σε αντίθεση με τους μπλε που παραμένουν εντός επικίνδυνης ζώνης.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Thunder να προηγείται από το πρώτο λεπτό συνεχώς και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +2, 14-16, μετά από 6 πόντους του Ανδρεδάκη και 4 του Ζαΐμη. Ο Βαρβατάκος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ ένα τριποντάκι έβαλε ο Πάλλης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Sacatemento Kings ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες τους Τσιρίδη (6π), Πάλλη (5π), Χαραλαμπίδη (4π) και Καραγιαννάκη (3π), έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 36-24. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Λαγού ήταν να ρίξει την διαφορά στους 9, 36-27, με τους Τζούρτο και Σαμπάνη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με 4 πόντους του Ανδρεδάκη και 2 του Μαστορίδη, οι μπλε πλησίασαν στους 3, 36-33, στα πρώτα τέσσερα λεπτά της επανάληψης. Στην συνέχεια του τρίτου δεκαλέπτου οι Βασιλιάδες πάτησαν εκ νέου γκάζι και με 4 νέους πόντους του Πάλλη, αλλά και βοήθειες των Θεοδωρακίδη, Τσιρίδη και Ιατρού, έχτισαν για δεύτερη διψήφια διαφορά 11 πόντων, 46-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Σιάννα με όπλο την άμυνά της και τους Ιατρού (5π) και Θεοδωρακίδη (4π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασε δίκαια στη νίκη με 59-49. Δεν μπόρεσε η Thunder να απειλήσει τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά του ματς, παρά τους 7 πόντους του Ανδρεδάκη και τους 3 του Μιχελάκου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/13 βολές, 20/49 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα,  οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 17/39 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Κορυφαίος των Sacatemento Kings ο Θεοδωρακίδης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Thunder ο Μαστορίδης με 6 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 3/3 δίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Sacatemento Kings (Σιάννας Ν.): Χαραλαμπίδης 5, Καραγιαννάκης 7 (1), Τσιρίδης 10, Βαρβατάκος 8, Νικολόπουλος, Σιάννας Γ., Ιατρού 9, Πάλλης 9 (1), Θεοδωρακίδης 11 (1)

Thunder (Λαγός): Μιχελάκος 7, Νικολαρόπουλος 5 (1), Ανδρεδάκης 14, Ζαΐμης 4, Μαρκογιαννάκης 4, Τσιστράκης 2, Τζούρτος 4 (1), Σαμπάνης 3, Μαστορίδης 6

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του παιχνιδιού από τους Sacatemento Kings στο τελευταίο δεκάλεπτο!