13/01/2020
LazerWolves 14 9 14 12 - 49 -
Bobeeres 21 12 18 13 - 64 -

Χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα οι Bobeeres!

Το νικηφόρο σερί τους στην Development League διεύρυναν οι Bobeeres, αφού το βράδυ της Παρασκευής επικράτησαν στο κλειστό του Κολωνού των Lazers με 49-64.

Εξαιρετικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το… ταλέντο στην επίθεση. Οι Lazers σημείωσαν 14 πόντους με τους Βρεττάρο και Καποδίστρια να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, ενώ οι Bobeeres σημείωσαν 21 πόντους με τους Αγάθο, Μωυσίδη, Τζώρτζη και Ξουράφη. Συνεπώς, οι «πράσινοι» στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 14-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Bobeeres μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο, όμως κατάφεραν να «χτίσουν» διψήφια διαφορά χάρη στα καλάθια των Αγάθου και Καββαδία (23-33). Οι Lazers που ήταν επίσης αρκετά άστοχοι, πήραν σκορ κυρίως από τον Δημητρακόπουλο.

Με προσωπικά καλάθια του Βρεττάρου, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να φέρουν… «τούμπα» το ματς, αφού μείωσαν σε 35-40 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Bobeeres ωστόσο, ανέβασαν «στροφές» στα τελευταία λεπτά και με τρίποντα του Τζώρτζη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 37-51 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού το σκορ είχε ξεφύγει για τα καλά. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, δοκίμασαν σχήματα εν όψει συνέχειας ενώ έδωσαν και χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες που βρίσκονταν στην αποστολή. Το τελικό σκορ ήταν 49-64, με τους Bobeeres να κάνουν 6 τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Τζώρτζης με 15 πόντους (5/9 τρίποντα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βρεττάρος με 23 πόντους (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/50 δίποντα (28%0, 3/24 τρίποντα (12,5%) και 12/21 βολές (57,1%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/53 δίποντα (32%), 8/18 τρίποντα (44,4%) και 6/15 βολές (40%). Μάζεψαν 57 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Βρεττάρος 23 (2), Αντωνακόπουλος 3, Μοσχάκης 7, Καποδίστριας 3 (1), Δημητρακόπουλος 7, Τσάκωνας 6, Κοντιζάς, Παπαδημητρίου

Bobeeres (Παπαμικρούλης): Ξουράφης 6, Ζουλός 4, Τζώρτζης 15 (5), Καββαδίας 3 (1), Μωυσίδης 6, Σιάτρας 4, Σακελλαράκης 9, Αντωνόπουλος, Αγάθος 6 (1), Ρίπης 6, Κ. Αγγελακόπουλος 2, Σ. Αγγελακόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των φιλοξενούμενων.

Τι δεν μας άρεσε: Με εξαίρεση των Βρεττάρο, οι υπόλοιποι Lazers κυμάνθηκαν ρε ρηχά νερά.