21/11/2021
Peristeri Histons 5 11 15 16 - 47 -
Mad Frogs 11 15 21 13 - 60 -

Χωρίς να ζοριστούν οι Mad Frogs!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι Mad Frogs, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα την εξάδα των Peristeri Histons με 47-60 στο κλειστό του Κολωνού!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Mad Frogs στο ματς, καθώς με 7 πόντους του Καραντζούνη και δίποντα των Κωστόπουλου και Σαΐνη, προηγήθηκαν με 0-11, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν στους 6, 5-11, μετά από καλάθια των Κλήμη και Πλινθίδη.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 16-26, με τον Χόντα να σκοράρει 4 πόντους και τον Brkic 3. Τους Peristeri Histons κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Δερβεντζής και Τσόκανος με 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Mad Frogs ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 9 πόντους του Brkic, 5 του Καραντζούνη, 4 του Χόντα και τρίποντο του Στέργιου, ξέφυγαν στους 16, 31-47. Δεν μπόρεσαν οι Περιστεριώτες να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 6 πόντους του Κλήμη, τους 5 του Δερβεντζή και τους 4 του Στεφανίτση. Σκορ τρίτης περιόδου 31-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Βατράχια δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Κωστόπουλο (5π), Brkic, Χόντα και Στέργιου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 47-60. Για τους Peristeri Histons στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Δερβεντζής με τους 9 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/20 βολές, 16/48 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 19/47 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Peristeri Histons ο Δερβεντζής με 19 πόντους (double-double), έχοντας 6/13 βολές, 5/14 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Mad Frogs ο Brkic με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Peristeri Histons (Στεφανίτσης): Δερβεντζής 19 (1), Στεφανίτσης 8, Τσόκανος 4 (1), Πλινθίδης 4, Καλομοιρόπουλος, Κλήμης 12

Mad Frogs (Καραμήτσος): Τσάμπος 2, Καραμήτσος (6 ασίστ), Χόντας 10, Brkic 12, Αδαμόπουλος 5 (1), Σαΐνης 4, Καραντζούνης 14 (2), Στέργιου 9 (1), Κωστόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Mad Frogs!