06/12/2021
ReTirees 22 12 20 20 - 74 -
New World Fix 13 13 15 15 - 56 -

Χωρίς να ζοριστούν οι ReTirees!

Παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του αγώνα και έχοντας τον έλεγχο σε όλη την διάρκειά του, οι ReTirees κέρδισαν τους New World Fix με 74-56 για την δωδέκατη αγωνιστική της Elite League και επέστρεψαν στις νίκες!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι ReTirees, καθώς με 6 πόντους του Μαθιουδάκη, 5 του Αθηναίου, 4 του Πλεξουσάκη και βοήθειες των Σκοπελίτη – Στόλη, προηγήθηκαν με 22-11. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 22-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μπερδεμπές, ενώ νωρίτερα 7 πόντους είχε πετύχει ο Ζωιτός.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με τους New World Fix να παραμένουν κοντά στο σκορ, 34-26, έπειτα από 5 πόντους του Κακομανώλη και 5 του Μπερδεμπέ. Τους γηπεδούχους έστειλαν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού οι 4 πόντοι του Αθηναίου, με τους Μαθιουδάκη και Πλεξουσάκη να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Συνταξιούχοι ανέβασαν στροφές και με 9 πόντους του Αθηναίου και 5 του Πλεξουσάκη, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +15, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 54-41. Την ομάδα του Καραμασιώτη κράτησε όρθια σε εκείνο το σημείο ο Λογγίτσης με τους 7 πόντους που πέτυχε, ενώ 4 είχε ο Μπερδεμπές. Σκορ τρίτης περιόδου 54-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Κουσούλη δεν απειλήθηκε στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Σκοπελίτη (6π), Μαθιουδάκη (6π) και Αθηναίο (4π), έφτασε εύκολα στη νίκη με 74-56! Προσπάθησαν οι New World Fix να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο δεν τους έφταναν οι 5 πόντοι του Κακομανώλη και οι 5 του Ζωιτού.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/20 βολές, 27/48 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/18 βολές, 16/49 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των ReTirees ο Αθηναίος με 22 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 8/13 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Κακομανώλης με 12 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 2/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 1, Τσιλάβης 2, Μαθιουδάκης 17, Γιαμαίος 2, Στόλης 3, Πλεξουσάκης 14, Αθηναίος 22 (1), Σκοπελίτης 13 (1)

New World Fix (Καραμασιώτης): Λογγίτσης 9, Ντρες 3 (1), Μπερδεμπές 13, Ζωιτός 15 (2), Τσεκουρλούκης 2, Κανελλόπουλος 2, Κακομανώλης 12 (1), Κιτσαντάς

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι ReTirees, όπως και το γεγονός πως αρκετοί παίχτες τους βρέθηκαν σε καλή βραδιά!