28/03/2022
Chicken Nuggets 13 21 16 22 - 72 -
Kavlanta Hawks 10 13 9 14 - 46 -

Χωρίς προβλήματα οι Chicken Nuggets !

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Chicken Nuggets πραγματοποίησαν την ενδέκατη νίκη στο πρωτάθλημα  , καθώς επιβλήθηκαν στην εκπνοή του αγώνα των kavlanta Hawks με το ευρύ  72-46 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Χάρη Καρακαϊδό , καθώς βοήθησε  και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ , 2-4 και 4-6 , οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 προσπέρασαν με πέντε , 11-6 , ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο συν τρία  , 13-10  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κάτσαρης με 3 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Κολυβάς  είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Hawks πέρασαν σε θέση οδηγού με βραχεία κεφαλή , 17-18 και 22-23 , με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να πραγματοποιούν εκπληκτικό φίνις , καθώς με ένα σερί 12-0 έκλεισαν το ημίχρονο στο συν έντεκα , 34-23  . Ο Καρακαιδός  σε αυτό το διάστημα πέτυχε 8 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Κολυβάς  είχε 8  .

Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Ανδριόπουλο και τη παρέα του  , καθώς  πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έτρεξαν το γήπεδο , είχαν απάντηση σε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ και με τον Στεργιόπουλο να σκοράρει με κάθε τρόπο έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα δεκαοχτώ πόντων πόντων , 50-32 . Ο Βασίλης Ανδριόπουλος πέτυχε 6 πόντους , ενώ 3 είχε ο Παπαδημητρόπουλος .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την ενδέκατη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 72-46  . Πρώτος σκόρερ ο Δασκαλόπουλος με 9 πόντους , ενώ ο Παπαδημητρόπουλος είχε 8 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χάρης Καρακαϊδός  με 16 πόντους , 11 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Κολυβάς είχε 16 πόντους , 18 ριμπάουντ ,  1 ασίστ ,  1 κλεψίματα και 1 κόψιμο  .

Οι Chicken Nuggets είχαν  30/79 δίποντα , 3/26 τρίποντα , 3/5 βολές , 86 ριμπάουντ , 15 ασίστ ,  8 κλεψίματα  και 11 λάθη , ενώ οι Kavlanta Hawks είχαν 17/52 δίποντα , 3/27 τρίποντα , 3/13 βολές , 45 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 5 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 10 λάθη .

Chicken Nugget(Βασίλης Ανδριόπουλος): Άγγελος Ανδριόπουλος 9 , Βασίλης Ανδριόπουλος 10 , Δασκαλόπουλος 13 , Κάτσαρης 9 , Καρακαϊδός , Μουχλιανίτης 4 , Ορούτσα 11   .

Kavlanta Hawks(Μπήτρος) : Αλεβίζος 2 , Κολυβάς 16 , Μπήτρος 7 , Παπαδημητρόπουλος 19 , Τσαντές 2 , Κοζανίδης 1     .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων !