12/10/2020
Drunk Kings 6 5 17 14 - 42 -
Teddyboyz 17 18 15 15 - 65 -

Χωρίς προβλήματα οι Teddyboyz!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Teddyboyz στον πρώτο όμιλο της D2-League, καθώς επικράτησαν εύκολα των νεοσύστατων Drunk Kings με 42-65 στο κλειστό του Κολωνού!

Από πολύ νωρίς οι Teddyboyz πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 6 πόντους του Βασίλη Ροντογιάννη και τρίποντο του Γιώργου Ροντογιάννη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 6-17. Ο λευκός ήταν αυτός που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο πήρε μπρος ο Βγενόπουλος και με 10 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Τσαχάκη, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 24 πόντων, 11-35. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Drunk Kings, με τους γκρι πούμα και Γσπ να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με προσωπικό show του Nike κάλτσα με 11 πόντους, οι Βασιλιάδες κράτησαν την διαφορά σε νορμάλ επίπεδα, 28-50. Την διψήφια διαφορά ασφαλείας για το συγκρότημα του Μπαλαδήμα στο τρίτο δεκάλεπτο διατήρησαν οι Ιβόπουλος και Θεοχάρης με 4 πόντους έκαστος, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε ο Παπαγεωργίου. Σκορ τρίτης περιόδου 28-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Teddyboyz έφτασαν με σβηστές τις μηχανές τους στη νίκη με 42-65, έπειτα από 5 πόντους του Μουστάκα και 4 του Ντάουντι. Για το συγκρότημα του Πετίνη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Νικολουδάκης και Γκούσκος, με τον πρώτο να σκοράρει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4.

Οι Teddyboyz τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 3/5 βολές, 25/72 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Κορυφαίος των νικητών ο Ιβοπόπουλος με 6 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Drunk Kings (Πετίνης): Μανωλάς, Παπαβασιλείου, Μαρούδας 12 (1), Θεοχάρης Α. 8, Θεοχάρης Κ., Ρόκκος 2, Γκούσκος 4, Καραβιώτης, Φαφούτης 2, Κιρχατζόγλου, Αλεβίζος 4, Νικολουδάκης 10

Teddyboyz (Μπαλαδήμας): Βγενόπουλος 10 (1), Παπαγεωργίου 3 (1), Τσαχάκης 8, Ροντογιάννης Γ. 7 (1), Ροντογιάννης Β. 8, Θεοχάρης Θ. 6, Ιβόπουλος 6, Ντάουντι 8, Βαλλιάνος 2, Χριστόφαλος, Μουστάκας 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που εμφάνισαν οι Teddyboyz από τα πρώτα λεπτά, αλλά και οι καλές εντυπώσεις που άφησαν οι Drunk Kings!